ČLÁNOK
Euronext chce byť lídrom v konsolidácii burzového priestoru
25. júna 2001

Piata najväčšia burza na svete Euronext chce využiť prostriedky, ktoré získa v júli uvedením vlastných akcií na verejný trh (IPO), na posilnenie svojej pozície pred ďalším kolom fúzii európskych organizátorov trhu. „Sme prirodzeným hráčom v procese konsolidácie, ktorý sa v Európe práve začína,“ uviedol šéf Euronextu Jean-Francois Theodore vo štvrtok na tlačovej konferencii o plánovanej operácii IPO.

Euronext, ktorý vznikol v minulom roku fúziou parížskej, amsterdamskej a bruselskej burzy, stanovil cenové pásmo prvotnej verejnej ponuky v intervale od 24 do 27,5 EUR za akciu, čo oceňuje hodnotu spoločnosti ako celku v rozmedzí od 2,8 mld. EUR do 3,1 mld. EUR.

V prípade mimoriadneho záujmu sa na verejnom kapitálovom trhu ocitne až 30 % celkového imania spoločnosti. Operácia IPO v prípade upísania maximálneho počtu akcií pri maximálnej cene vynesie 1,03 mld. EUR, z čoho sa 654 mil. EUR použije na zvýšenie základného imania burzy a zvyšok pôjde existujúcim akcionárom ako výnos z predaja ich akcií.

Ako vyplýva z prospektu emitenta, príjmy z IPO chce Euronext použiť na financovanie integrácie a modernizácie informačných systémov. Okrem navýšenia kapitálu bude však operácia IPO pre Euronext znamenať aj lepšiu východiskovú pozíciu pri financovaní budúcich akvizícii, keďže otvára priestor pre rast trhovej hodnoty spoločnosti. Navýšenie imania umožní Euronextu úspešne uzavrieť akvizíciu lisabonskej burzy, ktorá sa nedávno rozhodla pripojiť k paneurópskemu trhu. Ako uviedol Theodore, Euronext taktiež pozorne sleduje varšavskú burzu, ktorá už využíva obchodnú platformu burzy Euronext. Na otázku ohľadne možných rokovaní medzi Euronextom a milánskou či madridskou burzou reagoval Theodore slovami: „Rokujeme, sme priateľskí, otvorení a k dispozícii aj komukoľvek inému.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS