ČLÁNOK
“ Euromince úspešne „“odštartovali““ vo všetkých krajinách EMÚ
18. decembra 2001

Eurocent
Prechod na novú spoločnú menu včera zaznamenal veľmi dôležitý psychologický medzník – v Nemecku, Grécku a Portugalsku totiž obyvatelia mali k dispozícii „štartovacie balíčky“ euromincí.

Počas minulého piatku dostali rovnakú šancu aj občania Francúzska, Írska a Holandska, ktorí ako vôbec prví v eurozóne držali v rukách nové platidlo Európskej menovej únie – EMÚ.

Francúzi získali súbor mincí v hodnote 100 frankov (15,25 eur), Íri si mohli za 5 puntov kúpiť 6,35 eur. Špecifická bola situácia v Holandsku, kde vláda rozhodla o vydaní kupónov v hodnote 3,88 eur, ktoré dostali obyvatelia zdarma, no zároveň si mohli za 25 guldenov kúpiť mince v ekvivalente 11,34 eur.

V Rakúsku, Belgicku, Fínsku, Taliansku, Luxembursku a Španielsku bolo možné získať „štartovacie balíčky“ od minulej soboty.

Hoci euro ešte nie je oficiálnym platidlom, ktorým sa oficiálne stane až 1. januára 2002, kupujúcim nič nebráni v tom, aby platili v maloobchodnej sieti už v eurách. Viacerí predajcovia sa pridŕžajú takzvaného „E-Day“ a akceptujú euro, avšak vydávať budú ešte v pôvodnej, lokálnej mene.

Štartovacie balíčky v podstate umožňujú 300 miliónom obyvateľov eurozóny, aby sa zoznámili s novou menou. Hoci hotovosť sa začala postupne dodávať do finančných inštitúcií a obchodnej siete už od septembra, prevažná väčšina občanov európskej „dvanástky“ videla nové mince iba v podobe replík a fotografií.

Dovedna sa pripravilo vyše 200 miliónov súborov nových mincí, najviac – vyše 50 miliónov v Nemecku a vo Francúzsku a zhruba 600 tisíc v Luxembursku.

Experti ale očakávajú veľmi silný dopyt po novom platidle, čo je spôsobené najmä tým, že značná časť populácie si chce mince uchovať ako novinku, ale aj z dôvodu jej historickej, no perspektívne aj numizmatickej hodnoty.

Nemecká Bundesbanka napríklad reagovala na zvýšený dopyt tým, že umožnila komerčným finančným inštitúciám dať do obehu mimoriadne súbory nových mincí.

Pôvodná ponuka centrálnej banky pre 40 miliónov nemeckých domácností v celkovom objeme 53,5 milióna „štartovacích balíčkov“ sa teda ešte zvýšila.

Prvý z nich symbolicky odovzdal vo Frankfurte prezident Bundesbanky Ernst Welteke, ktorý zdôraznil, že neexistuje nijaký dôvod na obavy ohľadne „slabosti“ novej európskej meny. Enormný dopyt po nej tiež rozptyľuje predchádzajúce pochybnosti o tom, či sa Nemci bezbolestne vzdajú marky, ktorá je v každom prípade nielen menou, ale aj predmetom národnej hrdosti. Napriek silnému mrazu a sneženiu tisícky nemeckých občanov doslova obliehali banky, aby čo najskôr získali prvé euromince.

Hoci nové euromince majú všetci obyvatelia eurozóny v rukách už od včera, bankovky budú k dispozícii až od „E-Day“, teda od 1. januára 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS