Vzápätí po oznámení ekonomických dát, ktoré hovoria o poklese tempa rastu v Nemecku a Francúzsku, ako aj akcelerácii inflačného tlaku v eurozóne, došlo k historickému poklesu eura voči japonskej mene, výmenný kurz eura voči doláru sa dostal na šesťmesačné minimum.
Kombinácia spomaleného tempa rastu a zvýšená inflácia traumatizujú nielen národné meny v eurolande, ale tiež Európsku centrálnu banku, ktorá sa včera rozhodla ponechať benchmarkovú sadzbu na nezmenenej úrovni, teda na hladine 4,5%.
V analýze BNP Paribas sa konštatuje, že na trhu prevládajú nálady, ktoré vedú k masovejším predajom eura a terajšie ekonomické ukazovatele sa stávajú veľmi komplikovaným pozadím celkového diania v hospodárskom živote eurozóny. Euro včera pokleslo na 0, 8569 USD, pričom v utorok sa obchodovalo za 0, 8654 USD, čím sa skĺzlo na šesťmesačné minimum naposledy zaznamenané 30. novembra 2000, pričom hodnota eura v pomere k doláru na úrovni 0,85 USD sa považuje za veľmi pravdepodobnú.
Oproti jenu pokleslo euro o 3,4% na 102, 43 JPY, čo je vôbec najväčší doteraz zaznamenaný prepad.
Inflačné dáta v eurozóne na druhej strane môžu ochromiť pozíciu ECB, ktorá bude v terajšej situácii sotva môcť stimulovať ekonomiky v 12 krajinách EÚ pomocou menovej politiky. Niektoré odhady hovoria o tom, že májová inflácia v Nemecku zrejme dosiahne úroveň troch percent, čo je najvyšší ukazovateľ od februára 1994.
V apríli dosiahol rast spotrebiteľských cien vo Francúzsku na medziročnej báze 2%, pričom v marci vykázali inflačné dáta hodnotu 1,4% a tempo ekonomického rastu za I. kvartál sa vo Francúzsku definuje na úrovni 0,5%, čo je najnižší údaj za ostatné dva roky. V Nemecku sa konštatoval rast v tom istom období na hladine 0,4%.