ČLÁNOK
Euro v defenzíve
19. novembra 2001

Uplynulý týždeň sa začal dramaticky – ďalším leteckým nešťastím. Smutným paradoxom dnešných čias je, že informácia podľa ktorej išlo zrejme iba o „bežnú“ leteckú nehodu bola nakoniec dobrou správou. Otvorila sa tým cesta pre rast dolára i akciových trhov, ktoré povzbudili hlavne správy o výrazných vojenských úspechoch v Afganistáne.

Euro kleslo ku doláru na 88 centov, trojmesačné minimum. Blue chipsový DOW sa priblížil iba na krok ku hranici 10,000 bodov a technologický NASDAQ bol po štvrtkovom závere nadohľad k hranici 2,000 bodov. Primárnou silou, ženúcou ceny akcií hore, boli vyhliadky na rýchle ukončenie vojny v Afganistáne. Jedinou výrazne pozitívnou správou bol novembrový medzimesačný rast maloobchodných tržieb o 7,1%: Ten je však potrebné porovnať s 2,2% prepadom v októbri, okrem toho podstatnou časťou novembrového rastu boli motorové vozidlá, kde predaj poskočil o neuveriteľných 26,4% – v októbri pokles o 4,5%. Ďalšie makrodáta už iba potvrdzovali stagnáciu. Piatková priemyselná produkcia hovorila o 1,1% poklese za október a mínusový bol i októbrový vývoj spotrebiteľských cien, na čom však sa podpísal hlavne prudký pád cien ropy.

I toto málo však stačilo k tomu, aby dolár opäť zatlačil euro do defenzívy. Zlá nálada pre euro, ktorá začala negatívnym interpretovaním politiky ECB a jej posledného zníženia sadzieb, pokračovala. K trojmesačným minimám euru pomohli správy o stále sa zhoršujúcich vyhliadkach pre budúci rok, keď posledné prognózy týkajúce sa vývoju nemeckej ekonomiky v budúcom roku hovoria o raste iba o 0,7%. Táto správa je samozrejme i zlým signálom pre Slovensko, ktorého ekonomika by bola takýmto vývojom nevyhnutne zasiahnuté.

Už iba mesiac a pol zostáva do zavedenia eura ako oficiálneho platidla v krajinách eurozóny. Miernu nervozitu spôsobujú obavy z nárastu inflácie po zavedení eura, podľa väčšiny očakávaní by však mal byť tento jav iba krátkodobý.

Samotný fakt zavedenia eura ako platidla by tak nemusel výrazne ovplyvniť úroveň úrokových sadzieb v eurozóne, môže však spôsobiť zvýšenie zdržanlivosti ECB pri úvahách o prípadnom ďalšom znižovaní sadzieb v tomto roku. Z dlhodobejšieho pohľadu by zavedenia eura do denného života mohlo podľa očakávaní optimistov priniesť zvýšenie flexibility trhu práce, mohlo by zvýšiť ekonomickú stabilitu v eurozóne a znamenať tak nárast atraktivity regiónu pre investorov.

Autor pôsobí v spoločnosti P67 value spol. s r.o., člen skupiny Penta Holding


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS