ČLÁNOK
Euro sa posilnilo voči hlavným svetovým menám
4. januára 2002

Euromena zaznamenala výraznejší vzostup najmä voči doláru, libre a jenu, čo sa pripisuje – až na niektoré výnimky –

najmä bezproblémovému uvedeniu novej meny do obehu v rámci dvanástich štátov eurozóny. Investori na devízových trhoch však charakterizujú posilnenie eura ako dočasný jav.

Na ázijských trhoch sa euro obchodovalo na hladine 119,7 JPY, neskôr sa jeho hodnota ustálila na úrovni 119,45 JPY.

Nová spoločná mena zaznamenala svoj vôbec najvyšší jednodňový hodnotový prírastok voči britskej libre, ktorá sa obchodovala na hladine 62,80 pencí, čo predstavuje nárast o 2,7%. Táto hodnota sa neskôr upravila na 62,40 pencí.

Európska mena zvýšila hodnotu aj vo vzťahu k americkému doláru, ktorý sa na ázijských trhoch obchodoval na úrovni 90,66 centov, čo predstavuje dvojtýždňové maximum.

Tento pozitívny posun sa pripisuje nielen „hladkému“ zavedeniu eura do obehu, ale aj tým, že ekonomiky E-12 vykázali spomalenie trendu doterajšieho všeobecného útlmu vo výrobných sektoroch. Aj tento faktor do značnej miery stimuloval hodnotové parametre novej meny.

Analytici však poznamenávajú, že posilnenie eura voči jenu a doláru sa môže dlhodobejšie stabilizovať až po ďalších, signifikantných príznakoch procesov ozdravenia európskych ekonomík.

Zavedenie novej meny však bolo poznamenané aj niektorými problémovými prvkami, ktoré sa prejavili najmä v Rakúsku a v Taliansku.

V Rakúsku napríklad na dve hodiny skolabovala sieť bankomatov, pretože sa nepodarilo zvládnuť extrémny dopyt po nových bankovkách.

Ešte výraznejšie komplikácie sa zaznamenali v Taliansku, kde médiá informujú o rozhorčených zástupoch obyvateľov, ktorí sa zhromažďovali pred bankami, bankomatmi a poštovými úradmi. K početným incidentom došlo aj na železničných staniciach, respektíve pri platení diaľničných poplatkov.

Talianska tlačová agentúra ANSA priniesla správy o zásahu polície pri riešení potýčok medzi klientmi a pracovníkmi bánk, prípadne poštových úradov, ku ktorým došlo najmä v Ríme a v Neapoli.

Tento vývoj podmienili viaceré faktory. K najvážnejším patrí skutočnosť, že práve na začiatku mesiaca má 7 miliónov talianskych dôchodcov nárok na výplatu penzií, ktorá sa po prvý raz realizovala v euro, čo vyvolalo extrémny nápor na činnosť poštových úradov. K dispozícii sú tiež signály, že v obehu je príliš málo euromincií, čo komplikuje obchodovateľnosť novej meny. Talianske úrady konštatovali, že predajcovia v maloobchodnej sieti si prevzali iba 30-40% takzvaných štartovacích balíčkov s novou menou, ktoré boli dostupné ešte pred 1. januárom 2002.

Confesercenti – organizácia, ktorá reprezentuje súkromných podnikateľov v malých firmách uviedla, že približne iba desatina jej členov pri platení vydávala v euro. Talianska centrálna banka – Banca d´Italia napriek tomu tvrdí, že prechod na euromenu pokračuje štandardným spôsobom, ktorý je porovnateľný s ostatnými krajinami E-12. Situáciu sa snaží upokojiť aj Asociácia talianskych bánk – AIB, ktorá tvrdí, že 70% bankomatov sa 24 hodín denne podieľa na distribúcii novej meny.

Napriek tomu sú pre mnohých Talianov prvé dni roku 2002 spojené so značným stresom. Na železničnej stanici Termini v Ríme museli čakať v rade 90 minút, aby si mohli rezervovať cestovné lístky.

V Neapoli museli dôchodcovia čakať na výplatu penzií až štyri hodiny. Predajcovia v maloobchodnej sieti kritizovali fakt, že nemajú dostatok registračných pokladníc, ktoré sú denominované v euro. V niektorých prípadoch malo dôjsť aj k nezákonnému zvýšeniu cien, čo však Asociácia maloobchodných predajcov – Confcommercio striktne odmietla.

Napriek týmto problémom, ktoré sa označujú aj ako „pôrodné euro-bolesti“, je celkové zotavenie novej meny dobrou správou, pretože jej posilnenie zlacní produkty dovážané do eurozóny, čím sa zároveň odbúrajú možné inflačné tlaky.

Prezident ECB Wim Duisenberg včera uviedol, že uvedenie eura do obehu sa zvláda ešte lepšie v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami.

V tomto kontexte môže Európska centrálna banka opätovne znížiť základnú úrokovú sadzbu, aby sa mohla stimulovať ekonomika.

ECB na včerajšom rokovaní Výkonnej rady ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 3,25%. Táto pozícia sa v podstate očakávala, no viacerí ekonómovia odhadujú, že ECB zníži základnú sadzbu na budúci mesiac, teda až po kompletnom prechode na novú menu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS