ČLÁNOK
Euro s nádejou čaká na víkendové zasadnutie G7
21. septembra 2000

Počas obchodovania na japonskom trhu sa euro znížilo voči doláru a jenu do tesnej blízkosti rekordných minimálnych úrovní. Príčinou bolo zverejnenie nepriaznivých ekonomických údajov v eurozóne. Voči jenu pokleslo euro na 90,10 JPY/EUR do tesnej blízkosti minima 90,05 JPY/EUR, kým voči doláru skĺzlo na 0,8470 USD/EUR k minimu 0,8440 USD/EUR.

Euro zasiahol útok špekulantov a predajná aktivitou japonských investorov, ktorí reagovali na správu, že index klímy v nemeckom podnikateľskom sektore, vypočítaný inštitútom Ifo, poklesol už tretí mesiac za sebou a rast hrubého domáceho produktu v Taliansku bol pomalší ako sa očakávalo. Správy o pomalšom raste ekonomickej aktivity v Japonsku v porovnaní s očakávaniami podporili na krátku chvíľu dolár voči jenu, avšak americká mena čoskoro poklesla na 106,50 JPY/USD. Hoci dôvera investorov voči euru je veľmi slabá, predajcovia tejto meny boli opatrní, pretože cez víkend sa očakáva zasadnutie ministrov financií krajín G7, ktorí môžu navrhnúť opatrenia na podporu meny. Podľa analytikov by bola najrealistickejším spôsobom na podporu eura spoločná intervencia Európskej menovej únie, USA a Japonska. Avšak USA neprejavujú ochotu a Japonsko neplánuje prebrať iniciatívu.

Počas obchodovania na londýnskom trhu sa euro mierne spamätalo z minimálnych úrovní zaznamenaných v predchádzajúcom dni voči doláru a jenu, pričom očakáva podporu zo strany krajín G7, ktorých ministri financií zasadnú počas víkendu. Negatívne vplyvy nedôvery voči euru a slabosť európskej ekonomiky boli vo štvrtok vykompenzované iba nádejami, že na zasadnutí G7 zaznejú rozhodnutia o opatreniach na podporu eura. Japonský denník Nihon Keizai Shimbun zverejnil správu, že Európska centrálna banka uvažuje o sólovej intervencii na záchranu eura. Nie je však jasné, či takýto jednostranný krok bude mať na euro výraznejší vplyv, pretože vo štvrtok trhy na túto správu nereagovali.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS