ČLÁNOK
EÚ uvítala rozhodnutie USA o clách, no žiada ešte viac. U.S. Steel je sklamaná
26. augusta 2002

Európska komisia (EK) v piatok uvítala rozhodnutie USA oslobodiť od ciel ďalší balík oceliarskych produktov. Dodala však, že nestiahne svoju sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii (WTO) voči americkým tarifám.

„EK víta štvrtkové oslobodenie najnovšieho balíka oceliarskych produktov od ciel, čo je v záujme exportérov z Európskej únie (EÚ). Toto opatrenie zmierni celkový vplyv amerických ciel, uvalených v rozpore s predpismi WTO, takže teraz je oslobodených od týchto taríf viac ako 50 % exportu z EÚ,“ uviedla EK v stanovisku. Komisia síce privítala štvrtkové rozhodnutie USA, no dodala, že mnohé oceliarske produkty z EÚ sú naďalej postihnuté americkými clami.

„EÚ apeluje na USA, aby čo najskôr odstránili zostávajúce clá, ktoré sú v rozpore s WTO. V každom prípade by sa tak malo stať okamžite po tom, ako špeciálny panel rozhodne o neoprávnenosti opatrení USA,“ oznámil komisár EÚ pre obchod Pascal Lamy. Verdikt WTO sa však očakáva až v nasledujúcom roku. EK informovala, že detailne preskúma rozhodnutie USA a svoje závery, týkajúce sa prijatia odvetných opatrení, oznámi v polovici septembra. Riaditeľ divízie pre oceľ, uhlie a lodenice v obchodnom direktoráte EK Salvatore Salerno povedal, že zatiaľ je predčasné tvrdiť, či zmiernenie ciel na oceľ zo strany Spojených štátov amerických je postačujúce na to, aby sa USA vyhli odvete EÚ.

Americká oceliarska spoločnosť United States Steel Corporation (U.S. Steel) reagovala so sklamaním na rozhodnutie americkej vlády oslobodiť od ciel ďalších 178 oceliarskych produktov. Išlo o posledný finálny balík produktov pre tento rok, pričom po jeho zahrnutí sa celkový počet oceliarskych produktov, ktoré sú oslobodené od ciel, uvalených v marci 2002 prezidentom USA Georgeom W. Bushom s cieľom ochrániť domácich amerických oceliarov, zvýšil na 727. Informovala o tom spoločnosť U.S. Steel na svojej internetovej stránke.

Generálny riaditeľ a prezident U.S. Steel Thomas J. Usher vyjadril sklamanie nad počtom produktov, oslobodených od ciel vo štvrtok. „Americký domáci priemysel namietal voči oslobodeniu od cla iba v prípade tých produktov, ktoré sám vyrába alebo pre výrobu ktorých má kapacity. Avšak medzi produkty, ktorých oslobodenie od cla sa oznámilo vo štvrtok, patria, žiaľ, aj tie, ktoré vyrábame každý deň. Viem, že predstavitelia rezortu obchodu USA pracovali na tomto procese veľmi tvrdo. Tlaky zo strany zahraničných vlád, zamerané na oslobodenie produktov od ciel, boli však veľmi silné,“ povedal Usher.

Americkí výrobcovia ocele vyjadrili nádej, že proces oslobodzovania oceliarskych produktov od ciel by sa mal zreformovať s cieľom zaručiť, aby sa už neoslobodzovali produkty, ktoré sa vyrábajú, resp. môžu sa vyrábať v USA. Mala by sa tak zaručiť aj integrita a efektívnosť rozhodnutia prezidenta USA o uvalení ciel. „Prezidentov plán vykazoval určité pozitívne výsledky. Je nevyhnutné, aby sa v pláne pokračovalo, aby americké oceliarne dostali príležitosť, ktorú potrebujú a ktorú si zaslúžia, aby sa mohli zotaviť z finančných problémov,“ dodal Usher.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS