ČLÁNOK
EÚ rozšíri sankčný zoznam napriek dohode z Minsku
13. februára 2015

 Európska únia neodloží prijatie sankcií voči ďalším ruským a ukrajinským jednotlivcom a aj napriek uzavretiu dohody o prímerí na východe Ukrajiny pridá v pondelok ďalšie mená na svoj sankčný zoznam. Novinárom to po skončení prvého dňa summitu únie vo štvrtok večer povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. „Naša dôvera v prezidenta Vladimira Putina je obmedzená. Preto zachováme naše rozhodnutie o sankciách,“ vyhlásil. Ministri zahraničia únie schválili v pondelok na svojom zasadnutí rozšírenie protiruských sankcií o ďalších 19 osôb a 9 podnikov. Novými menami sa rozšíri zoznam osôb, ktorých kontá a vstupné víza budú zmrazené, zo 132 na 151. Počet podnikov, ktorých sa týkajú sankcie, sa zvýši z 28 na 37.

Lídri EÚ nevylúčili ani rozšírenie ekonomických sankcií voči Rusku v prípade, že nová dohoda z Minsku nebude dodržiavaná. „Je dôležité, aby sme udržiavali nátlak a boli ostražití v záujme mieru na Ukrajine,“ vyhlásil francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý bol jedným z aktérov minskej schôdzky. Dodal, že ak sa bude prímerie dodržiavať, sankcie budú zrušené. Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila, že experti z Európskej komisie už študujú možnosti zavedenia ďalších sankcií, ak budú potrebné. „Nechávame otvorenú možnosť, že v prípade nedodržania dohody, musíme prijať ďalšie opatrenia,“ povedala.

Nové prímerie na východe Ukrajiny začne platiť od tejto nedele, 15. februára. Okrem prímeria dohoda hovorí tiež o stiahnutí všetkých zahraničných vojakov a prepustení všetkých zajatcov do 19 dní. Dokument tiež zakotvuje, že Ukrajina má do konca tohto roku uskutočniť ústavnú reformu s stanovuje demarkačnú líniu, ktorá bude oddeľovať ťažké zbrane povstaleckých a vládnych síl, pričom obe strany by sa mali stiahnuť za túto líniu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS