ČLÁNOK
EÚ ocenila rozhodnutie WTO, avšak USA sú sklamané
2. septembra 2002

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) pre obchod ocenili piatkové rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), podľa ktorého môže EÚ uplatniť voči USA sankcie v hodnote 4 mld. USD kvôli daňovým úľavám, neoprávnene udeleným americkým spoločnostiam. EÚ tvrdí, že rozhodnutie WTO je dobrou motiváciou pre USA, aby zrušili svoj kontroverzný systém daňových úľav. „Sme spokojní s piatkovým rozhodnutím WTO, ktoré dáva jasne najavo, akú cenu stojí porušovanie jej pravidiel,“ povedal európsky komisár pre obchod Pascal Lamy.

Ide o najvyššie sankcie, k akým WTO siahla od svojho založenia v januári 1995. Rozhodnutie je v súlade s kalkuláciami EÚ o ročných obchodných stratách podnikov v pätnástich krajinách spoločenstva v dôsledku výhod, aké požívajú také firmy ako Microsoft, Boeing a Walt Disney. Podľa americkej strany by to malo byť skôr 1,1 mld. USD. Rozhodnutie zrejme nepovedie k okamžitým sankciám zo strany EÚ, ktorá bude s priemyselnými kruhmi konzultovať, ktorých produktov by sa postihy mohli dotknúť.

Brusel uviedol, že ak Washington bude smerovať k reforme daňového režimu, sankcie uvažuje odložiť. Spojené štáty americké však vyjadrili nad rozhodnutím WTO sklamanie, pričom predstavitelia USA pre obchod oznámili, že ich krajina pozmení daňové zákony s cieľom uviesť ich do plného súladu s predpismi WTO.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS