ČLÁNOK




EÚ je stále rozdelená v otázke financovania 3G-licencií
10. apríla 2001

Problém opätovne nastolil belgický minister priemyslu Rik Daems, ktorý tvrdo kritizoval Európsku komisiu za jej návrh zmeniť, respektíve zmäkčiť podmienky telekomunikačným spoločnostiam, ktoré už získali licencie na poskytovanie služieb tretej generácie. Všeobecne sa pritom zvýrazňuje fakt, že v rámci EÚ vznikajú problémy pretože silne úverovo zaťažené telekomunikačné spoločnosti deklarujú problémy pri perspektívnom poskytovaní 3G-služieb, na ktoré už majú licencie.

Belgicko, ktoré bude v druhej polovici roka 2001 predsedníckou krajinou EÚ, vyjadrilo prostredníctvom ministra Rika Daemsa striktné stanovisko – nebude podporovať „nevyvážený prístup k telekomunikačným spoločnostiam, ktoré sa dostali do finančných problémov iba preto, že niektoré vlády na 3G-licenciách neúmerne vylepšili svoj štátny rozpočet, avšak zdevastovali telekomunikačný sektor“…

Má pritom ísť najmä o Nemecko a Veľkú Britániu, ktoré získali počas minulého roka z 3G-licencií 90 miliárd EUR (79 miliárd USD), no Belgicko v rámci aukcie počas uplynulého mesiaca predalo tri svoje licencie v rámci konkurenčného boja štyroch firiem iba za 450 miliónov EUR.

V rámci takýchto finančne nevyrovnaných parametrov chce EK začať dialóg s tými členskými krajinami EÚ, v ktorých sú telekomunikačné spoločnosti a operátori mobilných sietí najviac „preúverovaní“.

Belgicko však tvrdí, že ak sa menia pravidlá počas hry, potom sú konečné výsledky a šance nevyrovnané.

Inými slovami – má sa pomôcť tým spoločnostiam, ktoré zaplatili horentné sumy za 3G-licencie a vlastne ich dostať do rovnakej pozície s tými firmami, ktoré pri získaní prístupu k mobilným sieťam tretej generácie neboli príslušnými vládami „dotlačené“ k enormným poplatkom.

Podľa názoru Belgicka by sa skôr malo uvažovať o integrácii viacerých operátorov, a nie o zduplikovaní mobilných sietí, čo ešte viac zaťaží telekomunikačný sektor.

Nemecké regulačné orgány už vyzvali držiteľov licencií, aby navrhli kooperačné plány, k takémuto prístupu je naklonená aj Veľká Británia.

Problém je však v čomsi inom – EK uvažuje, či sa má platnosť licencií predĺžiť z dôvodu, že poskytovanie 3G-služieb sa oneskorí alebo sa majú upraviť splátkové kalendáre jednotlivým držiteľom licencií.

Británia je rozhodne proti takémuto postupu.

Východisko vidí EK v tom, že by sa vytvoril Celoeurópsky regulačný orgán pre sektor telekomunikácií alebo dôjde k takým legislatívnym úpravám, ktoré viac zharmonizujú regulačné štandardy v členských krajinách EÚ.

Ide však o dlhodobejší projekt, ktorý v tejto chvíli nerieši nadmernú úverovú zaťaženosť telekomunikačných firiem v Európe.

Róbert Lachkovič


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS