ČLÁNOK
EÚ chce pri krachoch bánk v budúcnosti chrániť sporiteľov
30. apríla 2013

Ak v budúcnosti v Európe skolabuje niektorá z bánk, mohli by byť vkladatelia až poslednými, ktorých by sa straty dotkli. Vyplýva to z návrhu, ktorý zvažujú členské štáty EÚ a o ktorom informovala agentúra Reuters. Súkromní klienti bánk by tak boli do veľkej miery chránení pred podobnými stratami, ako utrpeli niektorí sporitelia na Cypre. Návrh sa objavil v rámci politickej debaty o návrhu nového zákona, ktorý by mohol ustanoviť straty pre klientov s veľkými vkladmi ako automatické opatrenie.

  Predstavitelia EÚ sa však obávajú, že takéto pravidlá by mohli spôsobiť paniku medzi sporiteľmi a hromadný odliv kapitálu z únie. V pondelňajšej správe o prípravách zákona preto zákonodarcovia navrhli, aby boli sporitelia pri rozdeľovaní strát skrachovaných bánk až poslední v poradí za akcionármi. „Neznamenalo by to, že by sa ich spoluúčasť na záchrane banky netýkala, najprv by však straty do najvyššej možnej miery absorbovali iní veritelia a až potom by sa do procesu zapojili sporitelia,“ píše sa v správe.

Drobní sporitelia s vkladmi do výšky 100 tis. eur by mali byť chránení v každom prípade. Navrhovatelia však nevylučujú ani to, že by jednotlivé štáty mohli pred stratami vo výnimočných prípadoch chrániť aj väčších vkladateľov. Takýto kompromis by podľa politikov mohol obnoviť dôveru, ktorú naštrbil kontroverzný prvý návrh na podmienky záchrany Cypru v marci tohto roka. Ústretovejší prístup k väčším sporiteľom v zákone, ktorý by mohol začať platiť v roku 2015, podporuje aj Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS