ČLÁNOK
EÚ chce pokutovať Microsoft za zneužívanie dominantného postavenia
7. augusta 2003

Európska komisia chce pokutovať americkú softvérovú spoločnosť Microsoft za opakované zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Podľa vyhlásenia hovorcu komisie, EK má proti Microsoftu tvrdé argumenty a výška pokuty bude závisieť od závažnosti a trvania nekalých praktík spoločnosti.

„Myslím, že tu máme veľmi závažný prípad a som si istý, že Microsoft ho nebude môcť ignorovať,“ povedal Tilman Lueder, hovorca EK. Nový prípad je podľa komisie odlišný od toho, ktorému musel Microsoft čeliť pred americkými súdmi. Preto opatrenia prijaté na základe rozhodnutí v USA nebudú podľa EK v tomto prípade dostačujúce.

. „V tejto chvíli disponujeme takým množstvom dôkazov, že veríme, že akékoľvek rozhodnutie, ktoré prijmeme, obstojí na Európskom súde,“ uviedol Lueder.

Komisia, exekutívny orgán Európskej únie (EÚ), tiež uviedla, že spoločnosť Microsoft má jeden mesiac na to, aby reagovala na obvinenia a dúfa, že konečný verdikt bude známy skôr do niekoľkých mesiacov ako rokov.

EÚ poskytla Microsoftu poslednú možnosť vyjadriť sa predtým, ako svetovému lídrovi nariadi podeliť sa o kľúčové informácie o počítačovom rozhraní s konkurenciou na trhu so servermi a žiada ho, aby umožnil pre mediálnych hráčov spravodlivejšiu súťaž.

Komisia obvinila Microsoft, že presúva svoje dominantné postavenie z osobných počítačov na tzv. low-end servery, čo sú počítače, ktoré poskytujú základné služby pracovným staniciam v rámci podnikových počítačových sietí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS