ČLÁNOK
Erste Bank odporúča zlúčenie stredoeurópskych búrz
24. mája 2002

Stredoeurópske krajiny, ktoré sa pripravujú na členstvo v Európskej únii (EÚ), by mali prepojiť alebo dokonca zlúčiť svoje akciové burzy s cieľom vytvoriť významnú obchodnú platformu. Informovala o tom rakúska Erste Bank, ktorá je jednou z najväčších bánk v stredoeurópskom regióne.

Erste Banka, ktorá samotná plánuje umiestniť svoje akcie na pražskej burze, uviedla, že akciové burzy stredoeurópskych krajín by mali radšej spojiť svoje sily navzájom namiesto hľadania západných partnerov oddelene. „Malo by veľký význam spojiť akciové burzy v strednej Európe do jednej burzy, a nemusí sa tak stať práve vo Viedni. Bolo by veľmi zlé, keby sa varšavská burza pripojila k londýnskej, pražská k parížskej a rakúska k nemeckej. Všetky by sa tak ocitli v slabej pozícii,“ povedal predseda predstavenstva Erste Bank Andreas Treichl. Česká spořitelna, ktorá je českou dcérou banky Erste, je jednou z najväčších akcionárov pražskej akciovej burzy, pričom Slovenská sporiteľňa má podiel v bratislavskej burze. Erste Bank vlastní 10-percentný podiel vo viedenskej burze, ktorej snahy prilákať obchodovanie od svojich regionálnych rivalov narazilo na nedostatočný záujem zo strany emitentov a obchodníkov.

Treichl povedal, že na zjednotenej platforme by lokálne úspešné podniky mohli prilákať viac investorov a zvýšiť ceny svojich akcií. Dodal, že vysokozisková maďarská banka OTP je príkladom úspešnej emisie, ktorá sa obchoduje iba na svojom domácom trhu. Väčšina miestnych akciových búrz sa snažila o spojenie s významnými európskymi trhmi, aby nepremeškali celoeurópsku integráciu. Všetky stredoeurópske burzy trpia nízkou likviditou a okrem varšavskej burzy aj nedostatkom prvotných verejných ponúk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS