ČLÁNOK
Ericsson končí s výrobou mobilných telefónov
28. januára 2001

Tretí najväčší výrobca mobilných telefónov na svete, švédsky koncern Ericsson, sa rozhodol ukončiť túto produkciu. Výrobu mobilov po ňom prevezme singapurská spoločnosť Flextronics, a čiastočne aj tchajwanská firma GVC. Mobilné telefóny od firmy Flextronics však aj naďalej ponesú logo firmy Ericsson. Spoločnosť Flextronics zároveň vyrába mobilné telefóny aj pre nemeckú spoločnosť Siemens a americkú Motorolu.

Mobilná divízia švédskeho koncernu je totiž už od druhého štvrťroku minulého roka stratová a nepríliš úspešne bojuje so svojou konkurenciou, predovšetkým fínskou spoločnosťou Nokia. Fínska spoločnosť, ktorá je zároveň najväčším celosvetovým producentom mobilov, posilnila svoje vodcovstvo v sektore a rozšírila svoj podiel na medzinárodných trhoch na úkor Ericssonu a Motoroly.

Spoločnosť Flextronics plánuje v priebehu nasledujúceho roka premiestniť výrobu telefónov Ericsson zo Švédska a iných vysoko nákladových regiónov do Číny a Malajzie. „Nie sme schopní vyrábať mobilné telefóny s nízkymi nákladmi,“ uviedol generálny riaditeľ Ericssonu Kurt Hellstrom. Švédska spoločnosť však bude naďalej pokračovať vo výskume, dizajne, uvádzaní na trh a predaji telefónov, nesúcich logo firmy. Do konca tohto roka spoločnosť zredukuje počet pracovníkov vo svojej divízii na výrobu mobilných telefónov zo 16 800 na 7 tisíc zamestnancov, pričom 4 200 z nich sa presunie do spoločnosti Flextronics, ktorá zároveň odkúpi aj výrobné technológie a zariadenie.

Spoločnosť Ericsson zamestnáva celosvetovo približne 100 tisíc osôb. Divízia mobilných telefónov dosiahla za celý rok 2000 stratu 16,2 mld. SEK, pričom viacero bánk znížilo svoj investičný rating pre akcie spoločnosti. Spoločnosť Ericsson v štvrtom kvartáli minulého roka zaznamenala hrubú stratu 2,6 mld. SEK, kým podľa prognóz mala vykázať stratu iba vo výške 125 mil. SEK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS