ČLÁNOK
“ Ericsson je dlhodobo v „“červených““ číslach
10. februára 2003

Švédska spoločnosť Ericsson, ktorá zastáva poprednú pozíciu na globálnom trhu mobilných sieťových technológií, vykázala aj v poslednom štvrťroku 2002 stratu, čo sa udialo už siedmy, po sebe nasledujúci kvartál.

Ericsson však počas uplynulého týždňa v oficiálnom firemnom vyhlásení zdôraznil, že jeho výkonnosť sa začína stabilizovať a dopyt po produktoch sa môže na značne depresívnom trhu opäť oživiť.

Ericsson zaznamenal vo IV. štvrťroku 2002 stratu pred zdanením v objeme 2,2 miliardy švédskych korún (257 miliónov USD), čo je viac v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami, no podstatne menej v komparácii s rovnakým obdobím minulého roka, kedy bol tento ukazovateľ na hladine 3,9 miliardy švédskych korún.

Predaj zaznamenal v poslednom kvartáli pokles o 23% a na celoročnej báze dosiahol 36%, čo bolo podmienené hlavne investičným kolapsom operátorov mobilných sietí.

Vzhľadom na tento vývoj došlo k prudkému redukovaniu nákladových položiek, v rámci ktorého sa napríklad znížil počas IV. kvartálu počet zamestnancov o 7 100 ľudí, čo predstavuje 10% z celkového počtu pracovných síl.

Ericsson sa chce počas tohto roka vrátiť k profitabilite, no zároveň jeho zástupcovia konštatujú, že trh mobilných sieťových technológií zaznamená aj v roku 2003 pokles hruba o 10%.

Napriek tomu je výkonný riaditeľ spoločnosti Kurt Helström mierne optimistický, i keď dodáva, že postupné zvyšovanie predaja a nárast objednávok predstavuje vo väčšom meradle sezónny faktor, no nie je symptómom ozdravenia trhu.

Zlepšenie finančných tokov a dosiahnutý pokrok v reštrukturalizácii firmy však signalizujú, že dochádza k stabilizácii Ericssonu, dodal Helström.

Faktom ale je, že akcie Ericssonu sa po uverejnení hospodárskych výsledkov za IV. Q znížili o 7% a časť analytikov tvrdo oponuje vyhláseniam predstaviteľov spoločnosti, že najhoršie obdobie už má firma za sebou.

Ericsson, ktorý sa koncentruje na mobilné sieťové technológie, silne zaostáva za svojím fínskych rivalom – Nokiou.

Nokia, ktorá sa špecializuje na mobilné telefóny, deklarovala zdvojnásobenie zisku, pričom v jej dominantnom segmente – ako sa zdá – dochádza k pozitívnemu obratu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS