ČLÁNOK
Ericsson a Sony vytvorili spoločný podnik na výrobu mobilov
25. apríla 2001

Švédsky výrobca telekomunikačnej techniky Ericsson a japonský výrobca elektroniky Sony Corp sa dohodli na vytvorení spoločného podniku Sony Ericsson Mobile Communications pre výrobu mobilných telefónov. Tento podnik pomôže firme Ericsson revitalizovať jej stratové aktivity v oblasti výroby mobilov. Správy o tejto dohode kolovali na trhu už od januára tohto roku.

Nový podnik bude mať sídlo vo Veľkej Británii a jeho prevádzka sa začne v októbri tohto roku, pričom bude zamestnávať 3 500 pracovníkov na celom svete v prevádzkach v Severnej Amerike, Veľkej Británii, Švédsku a Japonsku. Spoločný podnik uvedie na trh svoje prvé produkty v prvej polovici budúceho roku a na trhu ponúkne tiež produkty novej značky. Investori privítali vytvorenie spoločného podniku, pričom ceny akcií Ericsson vzrástli o 9 % na 60 švédskych korún.

Straty Ericssonu v oblasti výroby mobilných telefónov viedli k tomu, že investori začali požadovať, aby firma úplne predala túto divíziu. Predstavitelia spoločnosti však trvali na tom, že Ericsson potrebuje zostať v sektore mobilných telefónov. Výroba mobilov totiž vhodne dopĺňa aktivity spoločnosti Ericsson v oblasti mobilných sietí, v rámci ktorých je svetovým vodcom. Hoci tretí najväčší dodávateľ mobilných telefónov na svete separoval celú produkciu do firmy Flextronics so sídlom v Singapúre, ponechal si finančne nákladné aktivity v oblasti výskumu, vývoja a marketingu. Investori na finančných trhoch reagovali na vytvorenie spoločného podniku pozitívne, sú však mierne skeptickí ohľadom rozsahu pozitívneho vplyvu dohody na hospodárske výsledky spoločnosti Ericsson, ktorá už oznámila plány prepustiť tisícky zamestnancov.

„Spojením komplementárnych silných stránok firiem Ericsson a Sony získa nový podnik jedinečné postavenie, ktoré mu umožní stať sa svetovým vodcom v oblasti telekomunikácií, keďže svetový priemysel sa rapídne posúva smerom k mobilnému internetu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ericsson Kurt Hellstrom, ktorý sa stane predsedom predstavenstva spoločného podniku. Prezidentom spoločného podniku sa stane súčasný výkonný viceprezident spoločnosti Sony Katsumi Ihara.

Analytici sa domnievajú, že vytvorenie spoločného podniku poskytne spoločnosti Ericsson potrebného partnera na oživenie stratových aktivít v oblasti výroby mobilných telefónov a postavenie na atraktívnom japonskom trhu. Sony naopak posilní svoju zatiaľ pomerne slabú pozíciu na trhoch Európy a USA, získa know-how v oblasti bezdrôtovej komunikácie, väčšie podiely na trhu a rozsiahlejšiu distribučnú sieť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS