ČLÁNOK
EP schválil zákon o liberalizácii trhu energií
5. júna 2003

Európsky parlament (EP) schválil zákon, ktorý do roku 2007 sprístupní konkurencii všetky trhy Európskej únie (EÚ) s elektrinou a plynom. Monopolným podnikom verejných služieb tak pomaly končí obdobie dominantného postavenia na domácom trhu. Parlament zákon schválil v stredu.

EP sa už s vládami únie dohodol na konečnom znení návrhu zákona, takže legislatíva začne platiť, keď ju v budúcich týždňoch potvrdia ministri EÚ. „Dotiahli sme to úspešne do konca bez toho, aby sme sa museli uchýliť ku kompromisom,“ povedal prezident EP Pat Cox. Reagoval tak na vyjednávanie s ministrami, ktoré je pri tvorbe zákona obvykle poslednou prekážkou.

Do júla budúceho roku by mali mať všetky firmy v únii možnosť vybrať si najvýhodnejší kontrakt na dodávky elektriny a plynu. Súčasná legislatíva EÚ požaduje od členských krajín len to, aby konkurencii sprístupnili 35 % trhu s elektrinou a 28 % trhu s plynom. Vo Francúzsku a ďalších štátoch, ktoré nešli nad toto minimum, mohli nakupovať od iných ako existujúcich podnikov verejných služieb len veľkí spotrebitelia energií. Štátna Electricité de France a Gaz de France tak v súčasnosti zásobujú domácnosti a všetky priemyselné podniky s výnimkou tých najväčších.

V zákone je tiež požiadavka, aby podniky verejných služieb jasne oddelili výrobu od distribúcie a pri elektrickej energii uvádzali údaje o zdroji a dopade na životné prostredie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS