ČLÁNOK
“ Enron obsadzuje riadiace štruktúry „“novými tvárami““
30. januára 2002

Energetická skupina Enron vymenovala za dočasného výkonného riaditeľa spoločnosti experta na otázky reštrukturalizácie, ktorý sa chce pokúsiť vyviesť túto firmu z najväčšieho bankrotu v amerických dejinách.

Do funkcií sa dostali nový prevádzkový a finančný riaditeľ.

Stephen Cooper zo spoločnosti špecializujúcej sa na reštrukturalizácie – Zolfo Cooper nahradil bývalého predsedu a výkonného riaditeľa Kennetha Laya, ktorý rezignoval počas minulého týždňa.

Výbor veriteľov Enronu vyvinul veľmi silný tlak na jeho abdikáciu, pričom argumentoval i tým, že Lay nabádal zamestnancov niekoľko mesiacov pred kolapsom spoločnosti, aby naďalej nakupovali akcie firmy.

Nový výkonný riaditeľ Stephen Cooper má za asistencie výboru veriteľov a súčasného riadiaceho aparátu Enronu okamžite začať reorganizáciu firmy tak, aby sa dostala čo najskôr zo štádia bankrotu.

Prevádzkový riaditeľ Enronu Lawrence Whalley (odchádza do investičnej banky UBS Warburg) takisto rezignoval a nahradí ho Jeff McMahon, ktorý bol doteraz finančným riaditeľom.

Na jeho post nastúpi bývalý pokladník Enronu Ray Bowen, ktorý bude zároveň aj výkonným viceprezidentom.

Teraz sa zameriavame na budúcnosť Enronu, ktorý je s 19 000 zamestnancami stále reálnym podnikateľským subjektom s reálnou hodnotou, uviedol Cooper pre agentúru BBC.

S menom tohto muža sa spája reštrukturalizácia viacerých amerických spoločností – spomeňme iba výrobcu spotrebičov Sunbeam, maloobchodnú sieť Federated Department Stores a stavebnú skupinu Morrison Knudsen.

Firma Zolfo Cooper má vyše 30-ročné skúsenosti s reštrukturalizáciou amerických korporácií.

Je však otázne, či sa jej podarí oživiť taký kolos, ktorým bol Enron ešte v nedávnej minulosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS