ČLÁNOK
Energotel bude podľa ZSE napadnuteľný
31. augusta 2001

Generálny riaditeľ štátneho podniku Západoslovenské energetické závody (ZSE) Ľubomír Maco je presvedčený, že budovanie nového telekomunikačného operátora Energotel podľa predstáv Ministerstva hospodárstva (MH) SR nie je v súlade s platnou legislatívou. „Optokáblové siete nemôžu byť predmetom vkladu do Energotelu, pretože sú súčasťou veci,“ povedal pre agentúru SITA. Energetické podniky si totiž optokáblové telekomunikačné siete v minulosti budovali na zlepšenie riadenia distribúcie energií.

Generálny riaditeľ ZSE nepodpíše zmluvu o spoločnom postupe pri vytváraní Energotelu, pokiaľ si rezort hospodárstva neprizná chybu. Minister hospodárstva Ľubomír Harach avizoval, že Fondu národného majetku pri transformácii ZSE na akciovú spoločnosť odporučí jeho výmenu. Aktuálne vyjadrenie Maca odmietol rezort komentovať.

Energotel mal podľa rozhodnutia vlády vzniknúť už v marci tohto roka. Základom pre budúci Energotel je akciová spoločnosť Transtel, pôvodne 100-percentná dcéra Transpetrolu. Do Transtelu vstúpia rovnakým dielom aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP), Slovenské elektrárne a tri rozvodné podniky, okrem ZSE aj Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody. Mimoriadne valné zhromaždenie SPP by malo nákup akcií Transtelu odsúhlasiť v pondelok.

Potom by malo nasledovať valné zhromaždenie a zvýšenie základného imania Transtelu o peňažné vklady piatich energetických podnikov. Každému z nich bude kúpou 110 akcií v nominálnej hodnote 100 tis. Sk patriť rovnaký podiel na základnom imaní Transtelu vo výške 11 mil. Sk, rovnako tak Transpetrolu. Tým sa navýši základné imanie spoločnosti na 66 mil. Sk, zároveň sa jeho názov zmení na Energotel. Ďalšie navýšenie základného imania sa uskutoční podľa ZSE problematickým vkladom optických telekomunikačných sietí zo strany akcionárov. Ich podiely sa môžu zmeniť v závislosti od hodnoty nepeňažného vkladu.

Po dobudovaní Energotelu na alternatívneho operátora, ktorý plánuje konkurovať na trhu Slovenským telekomunikáciám, by doň mal časom vstúpiť strategický investor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS