ČLÁNOK
Energetický trh EÚ bude čiastočne deregulovaný od roku 2004
18. marca 2002

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) sa na dvojdňovom summite v Barcelone dohodli na deregulácii energetického trhu v EÚ. Energetické podniky budú môcť od roku 2004 súťažiť v oblasti dodávania elektriny a plynu výrobným podnikom a iným spoločnostiam, avšak nie domácnostiam.

Francúzsko dlho odmietalo dereguláciu energetického trhu vo vnútri EÚ. Francúzsky prezident Jacques Chirac a premiér Lionel Jospin, ktorí budú súpermi v nadchádzajúcich prezidentských voľbách na budúci mesiac, počas rokovaní uviedli, že nemôžu pristúpiť na širšiu liberalizáciu. Energetika je najcitlivejším bodom na summite zameranom na obnovenie stagnujúcich ekonomických reforiem s cieľom vytvoriť z únie najkonkurencieschopnejšie prostredie na svete do konca tohto desaťročia. Španielsky premiér José Maria Aznar uviedol, že predstavitelia EÚ budú pokračovať v úsilí deregulovať trh a približne o rok by sa malo diskutovať, či dôjde aj k deregulácii trhu dodávok pre domácnosti, ktorý teraz predstavuje približne 30 až 40 % celkového energetického trhu.

Pred summitom tisícky zamestnancov francúzskeho štátneho energetického podniku Electricité de France (EdF) protestovali v Paríži a ostatných francúzskych mestách proti plánu EÚ na dereguláciu trhu s energiou v obavách, že tento plán spôsobí znižovanie počtu pracovných miest v tomto sektore a zníži kvalitu služieb. „Sme za konkurenčné prostredie, pretože je to dobré pre národnú dynamiku, avšak nie vtedy, ak je to škodlivé pre naše verejné služby,“ uviedol francúzsky prezident Jacques Chirac na tlačovej konferencii.

Energetickým firmám z ostatných krajín sa dlho nepáči ochranársky postoj Francúzska. Kým zahraničné firmy majú v súčasnosti minimálny prístup na francúzsky energetický trh, EdF expanduje na liberalizovaných trhoch v susedných krajinách. EdF je jedným z najväčších poskytovateľov verejných služieb v Británii prostredníctvom vlastníctva regionálneho dodávateľa London Electricity, niekoľkých elektrární a distribučných sietí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS