ČLÁNOK
Energetický gigant Enron nebude umierať osamotený
3. decembra 2001

Uplynulú stredu popredné svetové agentúry Standard & Poor ´s, Moody´s a Fitch znížili úverový rating amerického energetickej spoločnosti Enron na špekulatívny stupeň. Táto správa sa stala novým úderom nielen po samostnej spoločnosti a postavila ju na hranu bankrotu, ale aj v prvom rade po kapitálových trhoch USA.

Po tom ako stalo známe, že veritelia žiadajú splatenie dlhov spoločnosti dosahujúcich výšku niekoľkých miliárd amerických dolárov (USD), energetická spoločnosť Dynegy anulovala na kontrakt, na základe ktorého mala prevziať konkurenta za 9 mld. USD.

Právnici tvrdia, že ak Enron požiada súd, aby ho ochránil pred veriteľmi, bude to najkomplikovanejšou záležitosťou v oblasti bankrotov za celú históriu USA. Enron dosiahol značný rozmach na energetickom a kapitálovom trhu. Vďaka nemu firma stihla uzavrieť veľký počet kontraktov v hodnote niekoľkých miliárd USD.

Po zverejnení správy o anulovaní kontraktu cena akcií firmy Enron, ktoré boli v minulom roku na siedmej priečke v rebríčku Fortune 500, klesla o 85%. Dlh Enron predstavuje 13 mld. USD. Suma dlhu môže byť ešte vyššia, pretože firma uzavrela asi pol stovky partnerských zmlúv s investormi. V stredu skoro po zverejnení zlej správy dve a pol hodiny nefungoval obchodný systém Enron. Budovu spoločnosti v Houstone jeden za druhým opustili makléri, ktorí tam pracovali.

Koniec kontraktu medzi Enron a Dynergy bol úderom aj pre mnohé popredné svetové banky, mnohé z ktorých sú veriteľmi Enron. Kvôli tomu dosť klesli akcie J. P. Morgan, Chase a Citibank, ktoré boli konzultantmi kontraktu medzi Dynergy a Enron. Podľa niektorých údajov, celkový objem úverov, ktoré poskytli tieto banky predstavuje 1 mld. USD.

Celkom požičalo firme Enron 800 finančných inštitúcií. Deutsche Bank oznámil, že jeho straty dosiahnu niekoľko desiatok miliónov USD. Medzi veriteľov vrtkej firmy patria také známe banky ako Barclay´s, Credit Lyonnais, Credit Suisse First Boston a mnohé iné.

Enron má aj finančné záväzky voči veľkej holandskej banky ABN Amro, ktoré je súčasťou medzinárodného syndikátu, ktorý poskytol firme Enron úver 3 mld. USD na výstavbu elektrárne Dabhol Power Company v Indii. Od júna tohto roku elektráreň nefunguje.

Firme Enron nielen bankrot hrozí, ale tento týždeň sa môže stať pre kapitálové trhy najdôležitejšou udalosťou. Hrozba bankrotu už koncom minulého týždňa viedli k poklesom na kapitálových trhov v Ázii. Investori majú strach z možných bankrotov a pochybujú o ozdravovaní americkej ekonomiky.

Tieto obavy majú značný vplyv na náladu na kapitálových trhoch. Najväčšie straty mali minulý týždeň japonský operátor mobilnej komunikácie NTT DoCoMo. a hongkongská firma na výrobu osobných počítačov Legend Holdings.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS