ČLÁNOK
Enel začal exkluzívne rokovania s EPH
24. augusta 2015

Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj väčšinový podiel Slovenských elektrární, začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Uviedla to v pondelkovom vyhlásení talianska spoločnosť.

V najbližších týždňoch by podľa Enelu mohla skupina v závislosti od výsledku rokovaní podpísať dohodu o predaji majoritného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny s EPH. Český holding vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Záujem o odkúpenie podielu prejavila aj rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group a Čínska národná jadrová spoločnosť (CNNC).

Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák nechcel komentovať výber talianskej spoločnosti Enel. „Tie jednania prebiehali medzi záujemcami a Enelom, my to nekomentujeme, je to ich rozhodnutie,“ povedal v pondelok minister. Podľa neho je pre slovenskú vládu stále prioritou dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Rezort hospodárstva taktiež pokračuje v hľadaní poradcu, ktorý by pre štát vypracoval analýzu výhodnosti či nevýhodnosti vstupu štátu do celého procesu predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární. „Budeme zvažovať rôzne alternatívy a posilnenie štátu nemusí byť len cez navýšenie množstva akcií v rukách štátu. Dá sa to robiť aj inou cestou. Máme nejaké akcionárske zmluvy, máme nejaké rozdelenie právomocí v rámci rôznych orgánov, ktoré pôsobia v spoločnosti, takže tých ciest je viacero. Práve to je tá úloha, ktorú by som nechal na tých poradcov,“ konštatoval Hudák.

Výber poradcu však nie je jednoduchý. Prvý tender bol podľa ministra neúspešný. „Sú konzorciá, ktoré boli vysúťažené ministerstvom hospodárstva, dve z týchto konzorcií mali konflikt záujmov, preto sme dostali ponuku len od jedného z konzorcií, táto ponuka bola vo vyššej hodnote než tá, ktorou sme limitovaní v rámci nastavenia rámcových zmlúv, takže nemohli sme akceptovať túto ponuku a tým pádom toto výberové konanie vlastne neprešlo,“ uzavrel Hudák.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS