ČLÁNOK
EMI a Warner vytvoria najväčšiu hudobnú firmu na svete
25. januára 2000

Podľa vyhlásenia EMI spoločný podnik, v ktorom každá spoločnosť bude mať 50-percentný podiel, vzniká v období, keď obidve firmy bojujú so zastavením poklesu svojich podielov na trhu. Nový hudobný gigant zlúči zostavu významných umelcov, vrátane spevákov Madonny, Erica Claptona a Phila Collinsa v spoločnosti Warner a skupiny ako Spice Girls, Beatles a Garth Brooks v EMI. Kontrakt prišiel po tom, ako Time Warner ohlásil fúziu s významným svetovým prevádzkovateľom internetových služieb America Online Inc. (AOL), ktorou má vzniknúť nový mediálny gigant.

Spoločnosť Time Warner bude mať kontrolu riadenia v novom podniku a akcionárom EMI ponúkne 100 pencí za jednu akciu ako kompenzáciu. Time Warner bude disponovať šiestimi miestami a EMI piatimi v 11-člennom vedení zlúčenej spoločnosti. Roger Ames z Warner sa stane generálnym riaditeľom novovzniknutej spoločnosti Warner EMI Music. Eric Nicoli zo spoločnosti EMI a Richard Parsons z Warner budú zastávať funkciu predsedov predstavenstva fúzie.

EMI, ktorá si ponechá svoje podiely v maloobchodnej firme so zameraním na hudbu a knihy HMV Media Group a v ostatných aktívach, bude naďalej kótovaná na londýnskej burze. Warner má právo získať 8 % spoločnosti EMI, ak cena jej akcií dosiahne 9 GBP počas nasledujúceho triapolročného obdobia kompletizácie. Vytvorenie spoločného podniku s trhovou hodnotou približne 20 mld. USD a spoločnými príjmami v hodnote 8 mld. USD vyžaduje schválenie akcionármi obidvoch spoločností a príslušných regulačných orgánov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS