ČLÁNOK
Ekonómovia si spomenuli na slovo stagflácia
28. mája 2001

Inflácia, alebo ináč povedané zmena hladiny spotrebiteľských cien, dosiahla v zóne spoločnej meny euro najvyššiu úroveň za posledných päť mesiacov. Ekonomicky rast v Európskej únii sa však spomaľuje. Zrejme bude nižší o jeden a pol percentuálneho bodu ako v minulom roku. Táto nebezpečná tendencia prinútila niektorých ekonómov, aby si po viacerých rokoch spomenuli na slovo stagflácia.

Posledný raz svet zažil stagflácia, teda dlhé obdobie nízkeho rastu hrubého domáceho (HDP) produktu sprevádzaný vysokou mierou inflácie, po ropnej kríze v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Väčšina ekonómov predpokladá, že zatiaľ je síce ešte skoro hovoriť o stagflácii pre celú zónu spoločnej meny, ale pre jednu z krajín, presnejšie povedané pre Holandsko je hrozba tohto stavu viac ako aktuálna. Po prudkom rozmachu holandského hospodárstva prišilo spomalenie. Parametre z prvého kvartálu nepôsobia ukľudňujúcim dojmom. Hrubý domáci produkt, ktorý je súčtom hodnôt tovarov a služieb vyprodukovaných určitou ekonomikou, v prvom štvrťroku v Holandsku stúpol o 0,1%. Je to najnižšia úroveň za posledných osem rokov. Inflácia v krajine tulipánov v prvom kvartáli dosiahla úroveň 5,3 %. V decembri bola 2,9%. Tak rýchly rast cien si Holaniania nepamätajú od poslednej ekonomickej krízy zo začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Okrem toho je to najvyššia úroveň inflácie v spoločnom ekonomickom priestore.

Holandské problémy určite neovplyvnia peňažnú politiku Európskej centrálnej banky. Prečo by aj? Holandsko má na európskom hrubom domácom produkte podiel 6,1%. Je to podstatne menej ako je podiel Nemecka, Francúzska či Talianska. Na poslednom zasadnutí Európska centrálna banka znížila úrokové miery o 0,25 percentuálneho bodu. Urobila to preto, lebo sa obávala spomalenia rastu ekonomiky. Práve tento krok, ktorý znamená zmäkčenie peňažnej politiky, môže napomáhať urýchleniu inflácie.

Medzi faktormi, ktoré ovplyvňuje negatívne ekonomické očakávania v Holandsku, patrí zníženie nezamestnanosti. Rekordne nízka úroveň nezamestnanosti, ktorá sa znížia od februára po apríl na 2% viedla k rastu celkovo vyplatených miezd. To vytvorilo tlak na infláciu.

Zníženie ekonomického rastu sa v tomto roku nevyhne žiadnej krajine Európskej únie, možno okrem Grécka. Podľa analytikov sa inflácia spomalí, alebo zostane rovnaká okrem Nemecka, Portugalska, Grécka a Holandska. Oddelenie ekonomických analýz Deutsche Bank tvrdí, že nedá sa „ignorovať riziko“ nástupu stagflácie v celom regióne v prvom štvrťroku 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS