ČLÁNOK
Ekonomika krajín strednej a východnej Európy by v tomto roku mala vzrásť o 2,1 %
17. januára 2002

Ekonomiky krajín strednej a východnej Európy (SVE) by mali v tomto roku rásť tempom na úrovni zhruba 2,1 %. V nasledujúcom roku by sa rast hrubého domáceho produktu (HDP) týchto krajín mal zvýšiť až k 4 %. Na Medzinárodnom fóre emitentov a investorov strednej a východnej Európy vo Viedni to povedala vedúca ekonómka Bank Austria Creditanstalt Group Marianne Kagerová.

Ako poznamenala, hospodársky rast krajín SVE by mal byť v tomto roku dvojnásobkom miery rastu krajín Európskej únie (EÚ), ktorý sa pohybuje na úrovni okolo 1 %. Podľa jej slov bude tento rok pre krajiny SVE výzvou, EÚ totiž nie je v súčasnosti schopná zabezpečiť pre ne ekonomickú podporu. „Tieto krajiny tak musia prejsť testom,“ skonštatovala Kagerová. Ekonomický rast by pritom mal podobne ako v minulom roku ovplyvniť najmä domáci dopyt v jednotlivých krajinách. Ekonomické oslabenie v EÚ bude mať podľa nej na ekonomiky krajín SVE minimálny vplyv.
V ďalšom období očakáva v kandidátskych krajinách na vstup do EÚ pokračovanie obchodných ekonomických trendov ovplyvňovaných domácim dopytom a vnútornými faktormi. „Toto zlepšenie podporí aj očakávaný celosvetový rast ekonomiky,“ dodala.

Na Slovensku Kagerová považuje za najväčší problém rapídne znižovanie počtu subjektov, ktoré možno sprivatizovať. Maďarsko a Slovinsko budú podľa nej v tomto a budúcom roku najviac profitovať zo silnej domácej spotreby. Výnimkou v pozitívnych prognózach je Poľsko, ktoré by v tomto roku malo prejsť recesiou v oblasti investičných aktivít. V roku 2003 bude podľa slov Kagerovej v Poľsku najväčším katalyzátorom investičných aktivít domáci dopyt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS