ČLÁNOK
Ekonomickí ministri rokovali o zrušení halierových mincí
13. februára 2003

Porada ekonomických ministrov v stredu rokovala o zámere Národnej banky Slovenska (NBS) na zrušenie minci v nominálnej hodnote 10 a 20 halierov. Náklady na razenie a obeh totiž vysoko prekračujú ich hodnotu. Ako však upozornil podpredseda vlády pre ekonomiku a minister financií Ivan Mikloš, ide zatiaľ iba o predbežný návrh, ktorým by sa ešte mali zaoberať aj Ministerstvo financií SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podľa Mikloša náklady na vyrazenie jednej desaťhalierovej mince predstavujú 29 halierov, v prípade dvadsaťhaliernika je to 30 halierov. Z vydaných mincí v uvedených nominálnych hodnotách sa pritom z obehu vráti iba polovica. „Priama úspora v NBS pri zrušení týchto mincí by za päť rokov predstavovala približne 72 mil. Sk,“ povedal Mikloš. Ušetrilo by sa aj na nákladoch na ich razenie a úsporu by predstavovalo napríklad aj zjednodušenie manipulácie v pokladniach a pri sčítavaní tržieb.

Ako ďalej uviedol Mikloš, v súvislosti s týmto návrhom NBS ešte bude potrebné doriešiť viacero problémov. Otázkou napríklad ostáva, či by sa po zrušení desať a dvadsaťhaliernikov zaokrúhľovali len jednotlivé položky alebo celý nákup. „Naša debata sa priklonila skôr k tomu, že racionálnejšie by bolo zaokrúhľovať celý nákup, pretože by to malo menší dopad na infláciu,“ povedal minister financií. Ďalej bude potrebné posúdiť vplyv aj na výdavky domácností, na infláciu, na štátny rozpočet a na aktuálnu legislatívu. Svoju úlohu pri posudzovaní zámeru NBS podľa Mikloša zohráva aj perspektívny vstup do Európskej menovej únie v horizonte približne piatich až šiestich rokov, čo by so sebou prinieslo zavedenie novej meny euro.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS