ČLÁNOK
EK zatiaľ voči USA nekonala, schválila už však zoznam tovarov
6. júna 2002

Svet-obchod-EÚ-USA-tarify-odveta-plány-zoznam

BRUSEL 5. júna (SITA, Reuters) – Európska komisia (EK) v stredu schválila zoznam tovarov, na ktoré uvalí sankcie v rámci odvety za rozhodnutie USA uvaliť clá na oceľ, ak Washington neurobí viac ústupkov. Informovali o tom oficiálni predstavitelia Európskej únie (EÚ). EK sa rozhodla zdržať okamžitých odvetných opatrení pre prípad, že by USA boli ochotné pristúpiť na kompromis. O nasledujúcom kroku EK rozhodnú ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na pondelkovom zasadnutí, prípadne na nasledujúcom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 17. júna. EK minulý týždeň oznámila, že má jednohlasnú podporu zo strany pätnástich členských krajín EÚ, aby uskutočnila odvetu za tarify vo výške 30 %, uvalené v marci amerických prezidentom George W. Bushom. EK sa však rozhodla na krátky čas oddialiť odvetné opatrenia, aby sa vytvoril časový priestor pre ďalšie rokovania.

Ak Washington neponúkne adekvátnu kompenzáciu, komisia uvalí vyrovnávajúce clá v celkovej hodnote viac ako 300 mil. USD na celý rad amerických tovarov, vrátane textilu, ocele, pomarančového džúsu. V niektorých prípadoch pritom pôjde o produkty z politicky citlivých amerických štátov pre prezidenta Busha. EK pôvodne pohrozila, že sankcie uvalí 18. júna, avšak minulý týždeň pod tlakom členských krajín, vrátane Británie, Nemecka, Holandska a Švédska zmiernila svoje stanovisko. Komisia je ochotná počkať do 3. júla na kroky USA.

Svetová obchodná organizácia (WTO) v pondelok začala vyšetrovanie, či americké clá porušujú medzinárodné obchodné dohody, pričom verdikt vyriekne do konca tohto roku. Nevylučuje sa však, že rozhodnutie príde až ku koncu budúceho roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS