ČLÁNOK
EK skúma možné manipulácie na devízových trhoch
14. októbra 2013

Európska komisia preveruje podozrenia z možných manipulácií na devízových trhoch. Informoval o tom v pondelok európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Začatie podobného vyšetrovanie oznámili minulý týždeň regulačné úrady vo Švajčiarsku.

  „V posledných niekoľkých dňoch som bol informovaný o možných manipuláciách a aktivitách, ktoré by mohli predstavovať porušenia pravidiel hospodárskej súťaže, vrátane možných manipulácií s určitými typmi devízových kurzov,“ uviedol Almunia. Komisia podľa neho začala podozrenia skúmať, nachádza sa však vo „veľmi rannom štádiu“. Oficiálne vyšetrovanie začne v prípade, že sa podarí získať dôkazy o správaní, ktoré porušuje pravidlá hospodárskej súťaže v EÚ, spresnil Almunia.

Švajčiarsky úrad pre reguláciu finančných trhov v piatok oznámil, že v spolupráci s partnermi v iných krajinách vyšetruje podozrenia z manipulácií na devízových trhoch. Mená bánk, na ktoré sa zameriava vyšetrovanie, nezverejnil.

Devízový trh je najväčší a zároveň jeden z najmenej regulovaných segmentov finančného systému. Podľa agentúry Reuters sa na devízovom trhu zobchoduje denne zhruba 5 mld. amerických dolárov. Väčšina obchodov sa tam uskutočňuje mimo burzu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS