ČLÁNOK
EK pripravuje nové rokovania s USA o prenose bankových údajov
24. marca 2010

Európska komisia (EK) pripravuje nové rokovania s USA o prenose bankových údajov na účely boja proti terorizmu. Komisia v stredu prijala návrh mandátu pre rokovanie s vládou USA o prenose bankových údajov v rámci programu na sledovanie financovania terorizmu. S cieľom obmedziť medzery v bezpečnosti chce komisia podľa informácii zverejnených Zastúpením EK na Slovensku dosiahnuť dohodu ešte v lete tohto roku.

Nový návrh má dať komisii mandát dojednať silnú úroveň ochrany osobných údajov. Takisto ju zaviaže, aby v plnej miere informovala Európsky parlament na všetkých stupňoch rokovaní. Návrh mandátu obsahuje záruky ochrany údajov, ako sú prísne obmedzenie na účely boja proti terorizmu či absolútny zákaz prenosu hromadných údajov do tretích krajín, kam sa môžu prenášať iba upozornenia. Návrh sa zameriava aj na možné obmedzenie množstva osobných údajov, ktoré sa posielajú orgánom USA. „V súlade s právom EÚ sa v mandáte navrhuje všeobecná maximálne päťročná lehota uchovávania údajov. EÚ si ponecháva právo vypovedať dohodu v prípade porušenia akýchkoľvek záruk ochrany údajov,“ informuje zastúpenie EK.

„Terorizmus ostáva jednou z hlavných hrozieb, ktorým bezpečnosť EÚ musí čeliť a našou úlohou je zaviesť primerané nástroje umožňujúce účinnú medzinárodnú spoluprácu,“ uviedla komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová. Ako ďalej dodala, program, ktorý komisia navrhuje na podporu dohody medzi EÚ a USA o prenose zasielaných finančných informácií, preukázal v minulosti svoju účinnosť. „Som presvedčená, že sa na tom nič nezmení,“ dopĺňa Malmströmová s tým, že je okrem iného potrebné zabezpečiť aj najvyššiu možnú úroveň ochrany osobných údajov občanov únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS