ČLÁNOK
EK navrhuje odvetné sankcie za zavedenie ciel na oceľ v USA, dohoda o kompenzácii za oceľ je stále možná
22. apríla 2002

Európska komisia (EK) požaduje od členských štátov Európskej únie (EÚ), aby schválila clá na určité americké výrobky až do 100 % od júna tohto roka ako odvetu na zavedenie nových dovozných ciel na oceľ zo strany USA. Uvádza sa v návrhu EK ohľadom obchodných opatrení.

Podľa návrhu 100-percentné clá by mali byť zavedené od 18. júna na tovary v hodnote 377 mil. eur, zahŕňajúce citrusové ovocie, textílie a niektoré produkty z nerezovej ocele. EÚ je nahnevaná na zavedenie ciel na dovoz ocele do USA od marca tohto roka. Únia spolu s Japonskom a inými krajinami požadovali u Svetovej obchodnej organizácii (WTO) zrušenie týchto ochranárskych opatrení. EÚ odhaduje, že európsky oceliarsky sektor utrpí škody v dôsledku uvalených cien až 2 mld. USD ročne.

Rokovania s krajinami, ktoré požiadali o kompenzáciu za oceľ, stále pokračujú

Spojené štáty americké sú stále ochotné rokovať o kompenzácii krajín postihnutých zavedením minulomesačných taríf na dovoz ocele. V piatok o tom informoval predstaviteľ amerického ministerstva obchodu, ktorý povedal, že „vyrovnanie“ objemu obchodu s Európskou úniou (EÚ), Japonskom a inými producentmi ocele nie je uzavretou otázkou.

Predstaviteľ, ktorý vystupoval pod podmienkou anonymity, uviedol, že návrhy odvetných opatrení EÚ a Japonska o zavedení ciel na americký tovar napádajú multilaterálny systém Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Podľa neho rozhovory s členmi organizácie, ktorí požiadali o kompenzáciu v zmysle ochrannej dohody v rámci WTO, stále pokračujú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS