ČLÁNOK


,

EK navrhla ekonomické opatrenia pre prípad vojny, možnost útoku na Irak sa zvyšuje
16. marca 2003

Európska komisia predložila clenským štátom Európskej únie návrh, ako riadit ekonomiku EÚ v prípade vojny v Iraku, uviedol v piatok európsky komisár pre ekonomické záležitosti Pedro Solbes. Solbes povedal, že návrh, ktorý ani nemožno nazvat „alternatívnym plánom“, pocíta s užšími vztahmi medzi ministrami financií clenských krajín potlacením jednostranných opatrení štátov EÚ, ku ktorým patrí napríklad zníženie daní z energie.

Komisia ocakáva, že konflikt v Perzskom zálive spôsobí s najväcšou pravdepodobnostou krátkodobý rast cien ropy, ktorý zníži hospodársky rast o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu. „Nikto by nemal prijímat jednostranné opatrenia bez predchádzajúcej konzultácie. Potrebujeme koordinovaný prístup,“ povedal komisár. „Pripravovat plán pre prípad vojny je prakticky nemožné. Sústredili sme sa na dopad cien ropy,“ dodal.

Krajiny EÚ caká budúci štvrtok a piatok summit v Bruseli, ktorý by sa nemal otázke Iraku vyhnút. Solbes uviedol, že návrh komisie predpokladá tri scenáre. Podla prvého z nich majú ceny ropy vzrást krátkodobo, podla druhého má mat zdraženie ropy dlhodobejší charakter a podla tretieho bude mat vojna širší dopad. Prvý scenár, ktorý je najpravdepodobnejší, implikuje pokles ekonomického rastu o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu a rovnako velké zvýšenie cien, povedal Solbes. Pokial sa naplní druhý variant, potom by mohla EÚ zaznamenat v raste ekonomiky a cien dopad vo výške 0,5 percentuálneho bodu, uviedol. Solbes zopakoval, že tohtorocný rast eurozóny bude zrejme nižší ako 1,8 %, ktorý komisia predpokladala v novembri.

Vojna môže trvat mesiace

Britské jednoty vedia, že vojna proti Iraku môže trvat mesiace.

Ocakáva sa, že iracký prezident Saddám Husajn svoje jednotky stiahne z hraníc, rozmiestni ich na cesty okolo Bagdadu a pripraví sa na dlhé obliehanie, napísal britský denník Mirror. Podla nemenovaného britského velitela sa pocíta s tým, že operácie vo vnútri Iraku potrvajú niekolko mesiacov. Nechceme vzbudzovat ocakávania rýchlej vojny, uviedol. Británia má na Blízkom východe viac než 40 000 vojenských jednotiek, 116 tankov, 150 obrnených vozidiel.

Pozýva Blixa a al-Baradiího do Bagdadu

Irak pozval šéfov zbrojných inšpektorov Hansa Blixa a Muhammada al-Baradiího, aby co najskôr navštívili Bagdad s cielom prediskutovat zostávajúce záležitosti týkajúce sa odzbrojenia. Iracké ministerstvo zahranicných vecí vo vyhlásení uviedlo, že pozývací list poslal obom predstavitelom OSN poradca prezidenta Saddáma Husajna, Amer al-Saadi. List obsahuje pozvanie s cielom prediskutovat možnosti urýchlenia spolocnej kooperácie medzi Irakom a stranami, ktoré zastupujú, o všetkých aspektoch, najmä o – podla Blixa a al-Baradiího – zostávajúcich záležitostiach.

Možnost útoku na Irak sa zvyšuje

Šance vojenského útoku na Irak sa stupnujú, povedal to v sobotu britský minister zahranicných vecí Jack Straw. Ako povedal pre britskú rozhlasovú stanicu BBC, „možnost vojenského zásahu je teraz pravdepodobnejšia“. Zdôraznil však, že vojna nie je otázka rozhodnutia amerického prezidenta Georga W. Busha alebo britského premiéra Tonyho Blaira.

Strawove vyjadrenia prichádzajú v case pred summitom prezidenta USA, premiéra Velkej Británie a predsedu španielskej vlády José Mariu Aznara na mimoriadnom summite o Iraku na portugalských Azorských ostrovoch v nedelu. Na otázku, ci bude druhá rezolúcia OSN autorizujúca vojnu proti Bagdadu, ak Irak plne neodzbrojí, Straw odpovedal: „Nemôžem to povedat s istotou“. „Co o Saddámovi Husajnovi z celého jeho správania vieme je, že reaguje len na nátlak a že reaguje iba na poslednú chvílu. Stále mu teda zostáva cas, aby sa podrobil, ale cas už dochádza,“ uviedol Straw.

Odmietli cílsky návrh na odzbrojenie Iraku

Nový návrh na odzbrojenie Iraku chce predstavit Chile spolu s dalšími clenskými krajinami Bezpecnostnej rady OSN, informoval v piatok cílsky prezident Ricardo Lagos. Ako uviedol na tlacovej besede, návrh obsahuje pät špecifických úloh v oblasti odzbrojenia a dáva Iraku tri týždne na ich splnenie. Lagos povedal, že ak Irak tieto požiadavky nesplní, mal by za to znášat následky vrátane vojny. Nový návrh poskytne Chile všetkým 15 clenom BR OSN. O jeho obsahu je už podla Lagosa informovaný aj britský premiér Tony Blair.

Biely dom odmietol cílsky návrh na odzbrojenie Iraku, uviedla televízna stanica CNN. Cílsky prezident Ricardo Lagos v piatok informoval, že Chile predstaví nový návrh na riešenie irackej krízy, ktorý dá Iraku tri týždne na splnenie piatich špecifických úloh v oblasti odzbrojenia. Pät bodov zahrnalo požiadavky umožnit 30 vedcom rozhovory mimo Iraku, identifikovat zásoby chemických zbraní, antraxu, znicit všetky zakázané rakety al-Samúd 2 a ich zložky a poskytnút kompletné informácie o existencii bezpilotného lietadla. Odmietnutie tohto návrhu zo strany USA prichádza 11 hodín po zverejnení cílskeho zámeru. Lídri USA, Velkej Británie a Španielska plánujú v nedelu mimoriadny summit o Iraku na Azorských ostrovoch na americkej vojenskej základni Lajes.

Vojnové lode USA smerujú do Cerveného mora

Najmenej tri dalšie americké vojnové lode s odpalovacím zariadením pre rakety a tri americké útocné ponorky prešli v sobotu cez Suezský prieplav a smerujú do Cerveného mora. Informovali o tom zdroje Suezského prieplavu. Predstavitelia amerického ministerstva obrany vo štvrtok uviedli, že plánujú presun asi tucta rakety odpalujúcich lodí zo Stredozemného mora do oblasti Perzského zálivu, aby sa pripojili k viac ako 60 dalším americkým lodiam v prípravách na možnú vojnu v Iraku.

Podla zdrojov Suezského prieplavu prešli v sobotu popoludní dva torpédoborce, jeden krížnik a tri útocné ponorky. Hovorca lodstva uviedol, že pät vojnových lodí uskutocnilo presun v piatok. Podla vojenských expertov sa prípadný útok na Irak zacne použitím rakiet Tomahawk.

Presunom lodí do Cerveného mora sa Irak dostane na dostrel rakiet priamo z lodí bez preletu nad Tureckom, ktoré zatial nerozhodlo o uvolnení vzdušného priestoru ani o rozmiestnení amerických vojakov v krajine. Dalšia americká námorná lod, ktorú sa nepodarilo identifikovat, vstúpila v sobotu do Suezského prieplavu spolu s americkou záchrannou lodou. Podla expertov obrany bude trvat asi pät dní, kým lode doplávajú z Cerveného mora do Perzského zálivu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS