ČLÁNOK
EK kritizuje Moody’s za rozhodnutie o Taliansku
13. júla 2012

Európska komisia (EK) v piatok vyjadrila pochybnosti o rozhodnutí agentúry Moody’s, ktorá zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Talianska tesne pred aukciou vládnych dlhopisov. „Myslím si, že môžme mať legitímne a vážne pochybnosti o načasovaní …, o tom, či načasovanie bolo primerané,“ uviedol hovorca komisie Simon O’Connor na pravidelnom tlačovom brífingu. Komisia podľa neho oceňuje úsilie krajiny o konsolidáciu verejných financií. Taliansko sa snaží vyriešiť svoje dlhodobé štrukturálne problémy a opatrenia, ku ktorým doteraz pristúpilo, sú „rozhodné a ďalekosiahle“ povedal hovorca.

Taliansko v piatok predalo dlhopisy za plánovaných 5,25 mld. eur. Investori pozorne sledovali, ako budú trhy reagovať na krok ratingovej agentúry Moody’s, ktorá v piatok ráno znížila rating tretej najväčšej ekonomiky eurozóny na úroveň blízko špekulatívneho pásma. Nečakané zníženie ratingu zvýšilo pred emisiou výnosy z dlhopisov Ríma, avšak na aukcii priemerný výnos z trojročných dlhopisov klesol na 4,65 % z úrovne 5,3 % v júni. Dopyt po dlhopisoch tohto typu 1,73-násobne prekonal ponuku, pričom v polovici júna bol dopyt vyšší ako ponuka 1,59-krát.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v piatok prekvapila trhy tým, že znížila rating vládnych záväzkov Talianska o dva stupne na úroveň Baa2 a upozornila, že by rating krajiny mohla zhoršiť ešte viac. Rating krajiny sa tak dostal iba dva stupne nad špekulatívne pásmo.

Podľa Moody’s dôvodom zníženia ratingu Talianska je zvýšená citlivosť krajiny na rizikové politické udalosti, ako prípadný odchod Grécka z eurozóny alebo ďalšia žiadosť Španielska o pomoc. Na druhej strane úspešná realizácia ekonomických reforiem a fiškálnych opatrení, ktoré posilnia perspektívu rastu talianskej ekonomiky, by mohli viesť k prideleniu stabilného výhľadu ratingu Talianska, uviedla agentúra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS