ČLÁNOK




EK dôrazne varovala štyri európske vlády ohľadne rozpočtovej disciplíny
29. apríla 2002

Európska komisia veľmi striktne požiadala Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Portugalsko, aby splnili svoje predchádzajúce sľuby, ktoré sa týkajú dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu v časovom horizonte roku 2004.

Komisár pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes v denníku Financial Times doslova uviedol, že EK „nebude mlčky tolerovať prípadný odklad záväzku o vyrovnanom rozpočte na rok 2005, ani na nijaký iný termín…“

Inými slovami – Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Portugalsko musia maximálne zintenzívniť svoje úsilie, aby sa ich rozpočtová disciplína podstatne zlepšila.

Takýto „tvrdý postoj“ spojený s určitou formou varovania uvedeným štyrom krajinám Európskej únie má podčiarknuť celkovú dôveryhodnosť EÚ vo sfére menovej politiky.

Tlak bruselskej centrály však môže vyvolať vážne problémy, najmä vo Francúzsku.

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 5. mája a Jacques Chirac môže sotva spochybniť svoj sľub, že bude masívnym spôsobom presadzovať zníženie daní. Tento jeho program síce posúva splnenie záväzku ohľadne dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu až na rok 2007, no vo vypätej atmosfére po úspechu Jean-Marie Le Pena v prvom kole prezidentských volieb by bolo krajne nerozumné, aby Chirac plnil prísne rozpočtové záväzky voči Bruselu, čím zároveň nahrá „body“ pre Le Pena, svojho vyzývateľa, ktorý je – okrem iného – extrémnym predstaviteľom anti-európskeho prúdu.

To isté možno očakávať aj od novej francúzskej vlády, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb a bude zrejme nadmieru opatrná pri presadzovaní reštriktívnej rozpočtovej politiky.

Talianska a nemecká vláda môže splniť očakávania Európskej komisie iba v prípade, ak drasticky zníži verejné výdavky, čo je takisto nepravdepodobné.

Aj z uvedených dôvodov Európska komisia „zjemnila“ svoje požiadavky a bude tolerovať mierne rozpočtové deficity. Solbes totiž upravil definíciu „takmer“ vyrovnaného rozpočtu, ktorý môže vykazovať schodok vo výške 0,5% z hrubého domáceho produktu.

Podľa odhadov EK však rozpočtový deficit ku koncu tohto roka bude predstavovať vo Francúzsku 1,9% z HDP, v Nemecku 2,8%, v Taliansku 1,3% a v Portugalsku 2,6%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS