ČLÁNOK
EK dáva firme MasterCard šesť mesiacov, aby zmenila poplatky
19. decembra 2007

EK dáva firme MasterCard šesť mesiacov, aby zmenila poplatkyEurópska komisia uviedla, že spoločnosť prostredníctvom zavedenia viacnásobných medzibankových poplatkov za cezhraničné platby pri platobných kartách MasterCard a Maestro porušila pravidlá EÚ zamerané na potlačenie praktík obmedzujúcich podnikanie
 


Spoločnosť MasterCard má šesť mesiacov na to, aby zmenila spôsob stanovovania poplatkov za medzinárodné transakcie pri svojich kartách, alebo bude denne čeliť pokutám za porušenie konkurenčných pravidiel Európske únie (EÚ). V stredu o tom informoval najvyšší protimonopolný úrad EÚ. Európska komisia (EK) uviedla, že spoločnosť prostredníctvom zavedenia viacnásobných medzibankových poplatkov (MIF) za cezhraničné platby pri platobných kartách MasterCard a Maestro porušila pravidlá EÚ zamerané na potlačenie praktík obmedzujúcich podnikanie. „Dohody o MIF, akú má MasterCard, zvyšujú maloobchodníkom náklady pri prijímaní platieb. Spotrebitelia tak zaplatia za platbu kartou dvakrát, a to raz prostredníctvom ročných poplatkov banke a druhý raz cez zvýšené maloobchodné ceny, ktoré musia platiť nielen občania platiaci platobnými kartami, ale aj tí, ktorí platia hotovosťou,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroes.


Tento krok EK bude mať podľa niektorých analytikov širokú odozvu, ako národné regulačné úrady pristupujú k domácim poplatkom za platby platobnými kartami. EK ďalej informovala, že medzibankové poplatky „ako také nie sú nezákonné“, avšak dala spoločnosti MasterCard šesť mesiacov na to, aby vyhovela jej príkazu odstrániť poplatky. „Ak MasterCard nevyhovie nášmu príkazu, môže jej EK uložiť každý deň pokutu vo výške až 3,5 % z jej celosvetových denných tržieb,“ uviedla EK dodajúc, že až 45 % zo všetkých platobných kariet v EÚ a blízkych štátoch, akým je napr. Nórsko, sú označené logom MasterCard alebo Maestro.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS