ČLÁNOK
EIB rokuje o podpore ďalších projektov v SR
7. mája 2001

V tomto roku plánuje Európska investičná banka (EIB) podpísať so Slovenskom nové pôžičkové zmluvy v objeme vyše 300 mil. eur. Uviedol to pri podpise zmluvy o pôžičke na výstavbu rýchlostnej komunikácie viceprezident banky Wolfgang Roth.

Plánovaný objem investícií zahŕňa poskytnutie pôžičiek verejnému sektoru v oblasti dopravy a ochrany životného prostredia, ako aj úvery doplňujúce priame zahraničné investície v oblasti priemyslu. Pri poskytovaní úverov EIB plánuje v tomto roku najviac prostriedkov smerovať najmä do dopravy a kombinovaných energeticko-environmentálnych projektov. Ich súhrnný podiel by mal byť 50 % z celkového objemu.

Banka plánuje v blízkej budúcnosti prispieť aj do oblasti zlepšenia životného prostredia v SR. Podľa W. Rotha sa chce EIB angažovať pri poskytnutí pôžičky vo výške 50 mil. eur na výstavbu čistiarní odpadových vôd. „V štádiu prípravy je tiež poskytnutie prostriedkov v objeme približne 50 mil. eur na podporu malého a stredného podnikania na Slovensku, ako aj na výstavbu piateho bratislavského mostu,“ uviedol W. Roth.

Medzi ďalšie pripravované projekty patrí rokovanie o poskytnutí finančných prostriedkov Železniciam SR. Tento úver by sa mohol pohybovať vo výške 40 – 50 mil. eur.

„Podpora EIB Slovenskej republike sa nebude zameriavať výlučne na poskytovanie úverov,“ uviedol W. Roth. Banka chce podľa jeho slov podporiť aj prílev zahraničných investícií prostredníctvom úverovej podpory súkromných spoločností z vyspelých západoeurópskych krajín.

Podľa slov viceprezidenta EIB banka vníma problém vysokej nezamestnanosti na Slovensku. Preto sa pri poskytovaní nových prostriedkov bude okrem Bratislavy orientovať na aj problémové regióny. Do popredia pozornosti by sa tak malo dostať okolie Banskej Bystrice, severné okresy a regióny Košíc aj Prešova.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS