ČLÁNOK
EIB nepresvedčila Alpine v tendri na most Košická
19. septembra 2002

Európska investičná banka (EIB) nevyvrátila podľa predstaviteľa Alpine Mayreder Bau GmbH Nikolausa Schäfera pochybnosti o korektnosti vyhodnotenia súťaže o Most Košická. „Viceprezident EIB Wolfgang Roth tak utvrdil združenie Alpine Mayreder Bau – Zipp – Sibamac v nárokoch, ktoré konzorcium rieši žalobou na súde a podnetom na Protimonopolnom úrade,“ uviedol pre agentúru SITA N. Schäfer.

Podľa neho W. Roth tvrdil, že EIB sa až z novín dozvedela o námietke voči dumpingovej cene. „Táto neznalosť je pre Alpine Mayreder prekvapením, pretože v dokumentácii komisie sa musí nachádzať námietka Alpine zo 14. apríla tohto roka voči účelovej úprave termínu výstavby združenia Alpine Mayreder Bau – Zipp – Sibamac z 25,5 mesiaca na 26 mesiacov. Nachádza sa tam taktiež námietka Alpine Mayreder zo dňa 19. apríla voči dumpingovej cene Doprastavu,“ skonštatoval Schäfer.

„Rakúski mostárski odborníci sa zaoberali montážou 6-tisíc tonového celku v priebehu spracovania ponuky, museli ho však odmietnuť, lebo technické a finančné riziká spojené s touto metódou neboli rakúske poisťovne ochotné poistiť,“ zdôraznil Schäfer. Ako pokračoval, ak by aj túto operáciu bola niektorá z poisťovní ochotná poistiť, vzhľadom na riziká a možné následky na medzinárodnej rieke by poistenie bolo určite drahé a aj cena Doprastavu by potom bola podstatne vyššia. „Možné dôsledky by tak padli na všetkých daňových poplatníkov Slovenska,“ uzavrel Schäfer.

EIB začiatkom septembra súhlasila s posledným rozhodnutím výberovej komisie v tendri na výstavbu mostu Košická. Podľa medializovaných informácií vybrala komisia ako víťaza konzorcium Doprastavu a spoločnosti Vatech Voest MCE GmbH & Co. Linz. Definitívne toto víťazstvo však musela potvrdiť EIB, ktorá poskytuje 50 % investičných prostriedkov. Hlavný investor v tendri na stavbu mostu Košická, spoločnosť Metro, a.s., Bratislava, môže vyzvať víťazného uchádzača podpísať zmluvu na stavbu až po vydaní rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I. vo veci podania žaloby zo strany konkurenčného združenia Alpine.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS