ČLÁNOK
EFSAL zrejme jeden až dva mesiace po schválení SMP
25. januára 2001

Svetová banka poskytne úver EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) pravdepodobne do jedného až dvoch mesiacov po schválení dohody o Staff Monitored Program (SMP) Medzinárodným menovým fondom (MMF). Pre SITA to uviedol štátny tajomník Ministerstva financií SR Viliam Vaškovič. Podľa jeho slov sú rokovania medzi slovenským rezortom financií a MMF o SMP, ktorý je podmienkou pre získanie úveru Svetovej banky, v záverečnej fáze. V praxi to podľa neho znamená, že rezort musí svoju verziu zaslať fondu, ktorý s ňou musí vyjadriť svoj súhlas.

Podmienky samotného úveru EFSAL sú podľa Vaškoviča viac-menej dohodnuté, posledné detaily by sa mali dopracovať v priebehu poslednej misie Svetovej banky týkajúcej sa úveru. Úver EFSAL zo Svetovej banky by mal slúžiť na krytie časti reštrukturalizačných nákladov bankového sektora, ktoré sa pohybujú okolo 120 mld. Sk. Samotná výška úveru ešte nebola presne určená, podľa doterajších vyjadrení zainteresovaných strán by sa mala pohybovať okolo 300 mil. USD.

Podľa Vaškoviča, poskytnutie EFSAL úveru vyšle zo Slovenska ďalší pozitívny signál pre medzinárodné finančné trhy. „Pre potenciálnych investorov bude potvrdením štandardného investičného prostredia a reforiem, ktoré pre nich znamenajú väčšiu istotu pri investovaní na slovenskom trhu,“ povedal V. Vaškovič.

Zatiaľ posledná misia MMF rokujúca o návrhu SMP bola na Slovensku v decembri. V záverečnej správe odporúčala slovenskej strane, aby svoj návrh spresnila. Ako vtedy informoval hovorca ministerky financií Peter Švec, upravený návrh by mal obsahovať 10 – 15 spresnených cieľov najmä v makroekonomickej oblasti, ale aj v mikroekonomike. Misia MMF mala prísť rokovať o spresnenom návrhu SMP podľa vtedajších informácií na prelome januára a februára a rokovania by sa mali uzavrieť v priebehu prvého štvrťroka. Podľa informácií agentúry SITA misia na Slovensko príde až vo februári.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS