ČLÁNOK
ECB v tomto roku opäť nesplní cieľovú inflačnú úroveň
30. apríla 2001

Európska centrálna banka (ECB) si stanovila ambiciózny inflačný cieľ na tento rok, ktorý však pravdepodobne podobne ako minulý rok opäť nesplní. Uviedol to v piatok vedúci ekonóm ECB Otmar Issing.

Issing označil dvojpercentnú inflačnú hranicu na tento rok za veľmi ambicióznu. „Nesplníme ju v poradí už druhý rok po sebe,“ skonštatoval Issing. „Bolo by hlúpe určiť cieľovú úroveň na predpoklade, že strojnásobenie cien ropy sa odrazí na celkovej inflácii,“ uviedol. Ako ďalej dodal, k vyšším cenám prispieva v súčasnosti aj slintačka a krívačka. Hoci by mal byť jej dopad len dočasný, centrálna banka nemôže podľa Issinga ignorovať dopad tohto vysoko infekčného ochorenia dobytka na infláciu.

Ako vo štvrtok zároveň skonštatoval člen výboru ECB Ernst Welteke, pretrvávajúce inflačné tlaky boli aj hlavným dôvodom, prečo ECB napriek apelom opäť nepristúpila k redukcii úrokových sadzieb. Welteke, ktorý je zároveň prezidentom nemeckej Bundesbank, pre denník Le Monde uviedol, že ECB vníma cenové riziko najmä v dôsledku vyšších cien ropy, ako aj výmenných kurzov. Welteke zároveň obhajoval ECB pred narastajúcou kritikou, že odmieta znižovať úrokové sadzby napriek sérii znižovania americkej centrálnej banky Federal Reserve, ktorá sa touto cestou snažila uchrániť americkú ekonomiku pred recesiou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS