ČLÁNOK
ECB pravdepodobne pristúpi k zníženiu sadzieb až v apríli
25. marca 2001

Európska centrálna banka (ECB) konečne zvažuje zníženie úrokových sadzieb vzhľadom na spomaľovanie rastu svetovej ekonomiky, avšak analytici sa domnievajú, že k takémuto kroku pristúpi až v budúcom mesiaci, a teda nie už na budúci týždeň. Iba 10 analytikov z 50 opýtaných očakáva, že Rada ECB sa pripojí k centrálnym bankám ostatných vedúcich priemyselných štátov a zníži úrokové sadzby na svojom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 29. marca. „Šanca, že ECB zredukuje sadzby sa jednoznačne zvýšila, ale stále mám ohľadom budúcemu štvrtku pochybnosti,“ uviedol analytik spoločnosti Nomura International Adolf Rosenstock. „Nemajú dostatok času, takže takýto krok by vyzeral trochu panicky, čomu sa budú snažiť každopádne vyhnúť,“ dodal.

Nerozhodnosť analytikov signalizuje, aké náročné je predpokladať ďalší postup ECB. Až 32 z nich sa však domnieva, že ECB na svojom najbližšom zasadnutí sadzby nezníži. Vzhľadom na rétoriku predstaviteľov ECB v poslednom období sa však viacerí domnievajú, že centrálna banka sa na budúci mesiac konečne vzdá svojho konzervatívneho postoja a bude nasledovať v znižovaní krajiny G7. Prezident ECB Wim Duisenberg v stredu večer zopakoval to, čo v súvislosti s problematikou úrokových sadzieb tvrdí už niekoľko týždňov. „Počkáme a uvidíme,“ povedal šéf ECB.

Odvtedy však európske akciové trhy klesli na najnižšiu úroveň od októbra 1999. Duisenberg si zároveň vyslúžil kritiku vzhľadom na jeho neúnavné trvanie na tom, že eurozóna si dokáže v tomto roku udržať trojpercentný rast ekonomiky, zatiaľ čo USA a Japonsko zápasia s recesiou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS