ČLÁNOK
ECB ponechala úrokové sadzby nezmenené na 2 %, britská znížila sadzby o 25 bázických bodov
11. júla 2003

Európska centrálna banka (ECB) ponechala vo štvrtok úrokové sadzby nezmenené. Rozhodnutie je v zhode s očakávaniami trhov, keďže prezident ECB Wim Duisenberg minulý týždeň povedal, že centrálna banka už prispela svojim podielom na podporu stagnujúcej európskej ekonomiky. ECB v správe uviedla, že jej výbor pre menovú politiku sa rozhodol ponechať na nezmenenej úrovni základnú úrokovú sadzbu vo výške 2 %. Je to historické minimum, na ktoré sadzba klesla po jej znížení o pol percentuálneho bodu na začiatku júna.

Prezident ECB Wim Duisenberg pred Európskym parlamentom uviedol, že „teraz je to už na vládach krajín eurozóny, aby napredovali v reformách na podporu ekonomického rastu a na redukciu zvýšeného počtu nezamestnaných“.

Analytici sa domnievajú, že napriek kritickým vyhláseniam na adresu rozpočtov krajín eurozóny bude ECB pravdepodobne nútená zredukovať úrokové sadzby ku koncu tohto roku, ak oživovanie európskej ekonomiky bude naďalej príliš slabé. Po štvrtkovom rozhodnutí ECB nemeniť sadzby zaznamenalo euro mierne posilnenie.

Centrálna banka Veľkej Británie (BoE) prekvapila vo štvrtok finančné trhy znížením kľúčových úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na nové 48-ročné minimum 3,5 %. Až 28 zo 44 analytikov oslovených agentúrou Reuters očakávalo, že Komisia pre monetárnu politiku ponechá úrokové miery nezmenené. Ich predpoklady podporoval fakt, že sektor služieb, ktorý tvorí dve tretiny ekonomiky Británie, zaznamenal v poslednom období isté oživenie.

BoE naposledy znížila úrokové sadzby vo februári, a to o štvrť percentuálneho bodu. I tento krok bol pre trh veľkým prekvapením. Štvrtkové zasadanie banky bolo pre jej nového guvernéra Mervyna Kinga prvým. King nahradil Sira Edwarda Georgea, ktorý stál na čele banky desať rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS