ČLÁNOK
ECB nerozšírila program skupovania vládnych dlhopisov
8. decembra 2011

Európska centrálna banka (ECB) schladila nádeje, že výrazne rozšíri svoj program skupovania vládnych dlhopisov. Šéf ECB Mario Draghi po štvrtkovom zasadnutí ECB, na ktorom inštitúcia znížila úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu, povedal, že ekonomika eurozóny čelí obzvlášť vysokej neistote. Nová prognóza ECB počíta s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny v budúcom roku o 0,4 , hoci v prognóze sa tiež uvádza možný rast HDP bloku o 1 %. Na tému skupovania dlhopisov Draghi povedal, že program nie je nekonečný.

„Výhľad je aj naďalej ovplyvňovaný vysokou neistotou a značnými rizikami poklesu,“ povedal Draghi. Zároveň uviedol, že ECB tiež rozhodla o pomoci komerčným bankám tým, že im poskytne trojročné úvery, a to prostredníctvom operácie naplánovanej na 21. decembra. Uskutoční ich namiesto jednoročných úverov, ktoré pôvodne plánovala. Inflácia v eurozóne klesne podľa šéfa ECB o niekoľko mesiacov pod 2 %.

ECB vo štvrtok rozhodla o znížení úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, aby čelila riziku recesie a deflácie v eurozóne. Zníženie úrokových sadzieb naspäť na úroveň 1 % sa všeobecne očakávalo. Banka to urobila krátko pred mimoriadne dôležitým summitom Európskej únie, ktorého cieľom je dohodnúť sa na pláne zastavenia krízy. Francúzsko a Nemecko sa snažia na summite presadiť zmeny v rámci EÚ, ktoré by viedli k väčšej rozpočtovej disciplíne v únii. Cieľom zníženia sadzieb bolo podporiť ekonomiku eurozóny, o ktorej si ekonómovia myslia, že začiatkom roku 2012 upadne do recesie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS