ČLÁNOK
ECB nepociťuje tlaky na zníženie úrokových sadzieb
24. januára 2001

Vedúci ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing povedal, že Európska centrálna banka (ECB) aj napriek globálnemu oslabovaniu ekonomiky nepociťuje dostatočné tlaky na to, aby nasledovala kroky americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) a znížila úrokové sadzby.

„Nevidím dôvod, prečo by zníženie amerických úrokových mier malo ovplyvniť naše plány,“ uviedol Issing pre fínsky denník Kauppalehti. „Keďže USA je najväčšou svetovou ekonomikou, kroky Fed ovplyvnia USA a iné krajiny. Avšak eurozóna je druhou najväčšou ekonomikou na svete, preto nebudeme kopírovať politiku Fed,“ dodal Issing. ECB v decembri predpovedala rast hrubého domáceho produktu (HDP) v eurozóne na rok 2001 medzi 2,6 až 3,6 %, pričom priemerná ročná miera inflácie by sa mala pohybovať medzi 1,8 až 2,8 %.

Tieto prognózy boli založené na predpoklade nezmenených kurzov a úrokových sadzieb. Analytici takisto vyslovili prognózy vývoja cien ropy a globálneho ekonomického prostredia na základe údajov, ktoré boli k dispozícii na začiatku novembra. Avšak odvtedy sa euro značne zhodnotilo, ceny ropy poklesli a vyhliadky americkej ekonomiky sa zhoršili. „Ak by sme naše prognózy robili dnes, výsledok by bol úplne iný. Nechcem uvádzať nejaké konkrétne údaje, avšak najpodstatnejšie zmeny by sa týkali nižšieho ekonomického rastu a lepších vyhliadok inflácie ako v tom čase,“ povedal Issing.

Podľa neho je ekonomika eurozóny dostatočne silná na to, aby odolala vonkajším šokom. Nedávne zhodnotenie eura nebolo prehnané a neexistujú príznaky, že by značné posilnenie eura bolo problémom ale práve naopak. Issingove komentáre ohľadne úrokových sadzieb nasledovali po utorkových vyhláseniach prezidenta nemeckej centrálnej banky Bundesbank Ernsta Weltekeho, že je príliš skoro na zníženie úrokových sadzieb ECB.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS