ČLÁNOK
ECB nebude nízke úroky udržiavať donekonečna
25. júna 2013

Štáty eurozóny a súkromný sektor v Európe by nemali počítať s tým, že súčasná fáza nízkych úrokových sadzieb bude pokračovať donekonečna. Vyhlásil to v nedeľu člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jens Weidmann.

  „Žiaden zo štátov ani súkromný sektor by nemali očakávať, že súčasná fáza nízkych úrokových sadzieb sa stane trvalou. Musia byť schopní svoje dlhy spravovať aj v situácii s normálnymi úrokovými sadzbami,“ reagoval Weidmann v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung na otázku, či si Európa v súčasnosti môže dovoliť zvýšiť úrokové sadzby.

Guvernér nemeckej Bundesbank už v minulosti varoval ECB pred tým, aby nízke úroky udržiavala príliš dlho. Všetky centrálne banky majú podľa neho pred sebou úlohu zmeniť menovú politiku vo chvíli, keď sa objavia riziká pre cenovú stabilitu. Dlhové problémy niektorých štátov eurozóny by nemali byť pre ECB dôvodom na to, aby v prípade potreby otáľala so sprísnením menovej politiky, povedal Weidmann.

Člen Rady guvernérov ECB tiež zopakoval svoju kritiku záväzku centrálnej banky nakupovať dlhopisy zadlžených európskych krajín. Prezident ECB Mario Draghi sľúbil, že banka bude pri tom postupovať v rámci svojho mandátu, čo znamená, že pre nákup obligácií budú existovať obmedzenia, a to trhy prehliadli, povedal Weidman. Tieto obmedzenia sú podľa neho krokom správnym smerom, „neriešia však hlavný problém, ktorý vznikne selektívnym nákupom štátnych dlhopisov krajín so zlými ratingmi“.

Draghi program nákupu dlhopisov označil za „pravdepodobne najúspešnejšie opatrenie menovej politiky súčasnosti“. Weidmann mu však oponuje a opakovane tvrdí, že centrálne banky by sa mali držať svojej hlavnej úlohy, ktorou je zabezpečenie cenovej stability.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS