ČLÁNOK
ECB má posledné slovo pre prechode na spoločnú menu
18. júna 2001

Dátum uvedenia do obehu bankoviek a mincí spoločnej meny euro sa blíži. Európske spoločnosti, banky a obchody nie sú zatiaľ pripravené na to, že nová mena sa dostane do obehu. Európsky parlament vyzval Európsku centrálnu banku začať distribuovať bankovky už pred ich zavedením pred 1. januárom 2002. Je to kvôli tomu, aby sa banky vyhli nedostatku hotovosti a radom klientov začiatku budúceho roka. Za to, aby sa bankovky dostali skôr na správne miesto bojujú zvlášť komerčné banky a obchody, ktoré sa obávajú nahnevaných zákazníkov.

Problémom pre obchody nemusia byť len nové bankovky, ale aj stará, ktoré zostali niekde v pančuche. Obchodné spoločnosti sa obávajú že im kupujúci budú nosiť bankovky národných mien, na ktoré zabudli. Vydávať z týchto bankoviek budú musieť v euro. A komu by sa chcelo stále niečo prepočítavať? Podľa odhadov Európskeho parlamentu „v pančuchách“ je len v Nemecku 100 mld. DEM.

Začiatkom roku 2002 vymenia bankovky národných mien, ktoré obiehali súčasne z bezhotovostným eurom, vymenia za 15 miliárd bankoviek a 50 miliárd mincí spoločnej meny. Posledné slovo v určení noriem prechodu na novú európsku menu má Európska centrálna banka. Tá je proti tomu aby sa bankovky rozširovali pred 1. januárom 2002. Podľa nej to môže viesť k chaosu a zvýšiť riziko toho, že počas prvých dní výmeny národných mien za euro sa objavia falošné bankovky. Mince sa dostanú do rúk Európanov už koncom tohto roku. Pre výmenu sú najdôležitejšie bankomaty. Európsky parlament preto navrhol, aby sa do bankomatov vkladali bankovky s nižšími hodnotami. To uľahčí obeh spoločnej meny a obchody nebudú musieť mať obavu z toho, že nebudú mať čím vydať.

Parlament tiež navrhuje, aby sa od bankomatov prestali vkladať bankovky národných mien 1. januára 2002. Pre niektoré krajiny to bude problém. V Portugalsku na vydávanie eura pripravených 8 % bankomatov a vo Francúzsku 62 %. V iných krajinách budú euro chŕliť bankomaty od prvého dňa. Pre minimalizáciu rizika Európsky parlament odporúča aj to, aby sa v čase výmeny bankoviek nerobili výpredaje tovarov za nižšie ceny. Zníži to tlak na prácu bankomatov.

To, že sa objaví v obehu nová mena ako hotovosť, môže zvýšiť množstvo finančných machinácií a podvodov. Môže ísť o pranie špinavých peňazí, ktoré sa objavili ako zisk z kriminálnej činnosti. Najčastejšie ide o peniaze získané rozširovaním a distribúciou drog a z prostitúcie.Zvýšenie kriminálnych deliktov očakávajú kriminalisti z Europolu. Očakávajú, že nová mena prinesie sebou aj podozrivé finančné operácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS