ČLÁNOK
ECB by mohla zverejniť podmienky prístupu k núdzovým financiám
30. júla 2013

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) schválili zverejnenie pravidiel, podľa ktorých inštitúcia bankám v problémoch poskytuje prístup k núdzovým zdrojom (ELA). Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

  Informácie uznávaného denníka odmietol hovorca ECB komentovať, FAZ sa ale vo svojej správe odvoláva na zdroje z vnútra inštitúcie. Potenciálnu pravdivosť informácie podporuje aj fakt, že len v pondelok denník Süddeutche Zeitung zverejnil rozhovor s predstaviteľmi ECB Benoitom Coeurom a Jörgom Asmussenom, podľa ktorých chce banka zvýšiť transparentnosť svojich rozhodnutí a začať zverejňovať dosiaľ utajované záznamy zo zasadnutí svojej Rady guvernérov.

Rada musí schváliť aj poskytnutie prístupu k prostriedkom z ELA, ktoré potom národné centrálne banky môžu postúpiť solventným domácim bankám v núdzových situáciách. Takou môže byť napríklad prípad, keď pre nízky úverový rating nemožno pri refinancovaní ako zábezpeku použiť vládne dlhopisy. Kritici však tvrdia, že ide o netransparentné prelievanie financií centrálnej banky do nesolventných finančných domov.

Nárok bánk na prístup k zdrojom z ELA Rada guvernérov ECB prehodnocuje každé dva týždne a na jeho zrušenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasujúcich. K núdzovým financiám mali v minulosti prístup banky z Grécka, Cypru aj Írska.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS