ČLÁNOK
ECB bude intervenovať, ak sa EÚ priblíži k fiškálnej únii
1. decembra 2011

Európska centrálna banka (ECB) podnikne zásadné opatrenia na upokojenie dlhopisových trhov, lídri EÚ sa však na summite 9. decembra musia priblížiť k vytvoreniu fiškálnej únie. Vyhlásilo to v stredu poľské predsedníctvo únie po rokovaniach ministrov financií členských štátov európskej dvadsaťsedmičky. Francúzsko a Nemecko majú na budúci týždeň v piatok zverejniť návrhy na posilnenie fiškálnej integrácie v eurozóne, vrátane práva žalovať členské štáty, ktoré porušujú rozpočtové pravidlá na Európskom súdnom dvore. Európska komisia zároveň žiada právo vyjadrovať sa k návrhom štátnych rozpočtov ešte pred ich schválením v národných parlamentoch. Sprísnenie kontroly nad rozpočtami členských štátov pravdepodobne nebude možné bez zmien v zmluvách o EÚ. Rozsah zmien, o ktorých budú rokovať lídri EÚ na summite 9. decembra nie je známy, predstavitelia únie však podľa agentúry Reuters v súkromných rozhovoroch pripúšťajú, že členské štáty sa výmenou za stabilitu a zavedenia spoločných dlhopisov eurozóny vzdajú časti svojej suverenity.

Poľský minister financií Jacek Rostowski, ktorého krajina plní úlohy predsedníctva EÚ, vyhlásil, že nové pravidlá by mali byť dostatočne prísne, aby krajiny nemali motiváciu uchádzať sa o finančnú pomoc, ani poľaviť v reformách a dodržiavaní rozpočtovej disciplíny.
„Potom, čo budú tieto pravidlá prijaté, mali by prísť kroky, ktoré v období po stretnutí Európskej rady (9. decembra, pozn. red.), čo najefektívnejším možným spôsobom zabezpečia stabilizáciu trhov,“ povedal Rostowski po rokovaniach s ministrami financií EÚ.

Európsku centrálnu banku Rostowski priamo nemenoval. Predstavitelia eurozóny ju však podľa agentúry Reuters považujú za jedinú inštitúciu, ktorá má v súčasnosti dostatočné zdroje na intervenciu na trhoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS