ČLÁNOK
EBRD chce kúpiť 20-percentný podiel v Slovenskej sporiteľni
4. mája 2001

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) má záujem kúpiť 19,9-percentný podiel akcií Slovenskej Sporiteľne (SLSP), ktorej majoritným vlastníkom je rakúska Erste Bank. Transakciou v hodnote 116,95 mil. EUR sa bude Rada EBRD zaoberať na svojom zasadaní 30. mája. Vyplýva to z údajov zverejnených bankou.

Podľa hovorcu Erste Bank Michaela Mauritza, Erste Bank tento záujem EBRD eviduje už dlhší čas, takže to nie je pre rakúsku banku nič nové. Erste je pritom predaju určitého podielu na základnom imaní SLSP v prospech EBRD naklonená. „EBRD je serióznou inštitúciou s výbornou reputáciou a nie je naším konkurentom. Predaj určitej časti akcií SLSP je preto pravdepodobný,“ uviedol Mauritz. Prvé negociácie ohľadom predaja tohto podielu sa podľa hovorcu Erste očakávajú na konci mája. Mauritz však nešpecifikoval, koľko akcií bude ochotná Erste EBRD ponúknu. Všetko bude otázkou nasledujúcich rokovaní.

Investícia EBRD má podľa zverejnených informácií podporiť proces reštrukturalizácie nového majoritného vlastníka SLSP, ktorý sa práve rozbieha. V rámci neho sa uskutoční prehodnotenie sortimentu finančných služieb ponúkaných klientom a rozsiahla reorganizácia sporiteľne.

Slovenská sporiteľňa, najväčšia univerzálna banka na Slovensku skončila minulý rok podľa slovenských účtovných štandardov s čistým ziskom 2,4 mld. Sk. Za tento výsledok vďačí predovšetkým rozpusteniu opravných položiek a rezerv v objeme 7,5 mld Sk v dôsledku dvoch odsunov zlých úverov. Okrem toho sa banke podarilo v minulom roku skoro strojnásobiť čisté úrokové výnosy.

Kúpou majoritného podielu v SLSP a 52 % akcií Českej Sporiteľne sa Erste Bank stala najvýznamnejšou retailovou bankou pôsobiacou na trhu strednej a východnej Európy. S viac ako 8 mil. klientov disponuje Erste v súčasnosti najväčším počtom klientov v regióne. V ČR a SR predstavuje podiel Erste Bank na trhu viac ako 30 %. V Českej sporiteľni vlastní EBRD približne 6 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS