ČLÁNOK
EBOR zatiaľ nepredložila konkrétnu ponuku na vstup do SPP
8. februára 2001

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) zatiaľ nepredložila konkrétnu ponuku na získanie podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) ešte pred privatizáciou tohto podniku. „V diskusii predstaviteľov banky s vedením SPP takáto ponuka zaznela, nie je však oficiálne predložená, a preto sme zatiaľ v tomto smere nerokovali,“ povedal pre agentúru SITA minister hospodárstva Ľubomír Harach.

Takáto ponuka je však podľa ministra jednou z alternatív, ako by bolo možné preklenúť obdobie do získania prostriedkov z privatizácie SPP a použiť ich napríklad na vyplatenie dlhopisov Fondu národného majetku SR. „Po predložení konkrétnej ponuky sa ňou budeme veľmi vážne zaoberať,“ povedal Ľ. Harach. Generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš vo štvrtok ministra informoval aj o možnom záujme EBOR zúčastniť sa priamo privatizačného procesu SPP. Podľa Kinčeša by účasť banky v tendri bola vítaná, konečný výsledok však bude závisieť od vyhodnotenia všetkých predložených ponúk.

EBOR minulý týždeň v piatok oznámila, že má záujem o akvizíciu podielu v SPP do výšky 150 mil. EUR. Riaditeľ EBOR pre ČR a SR Alexander Auboeck povedal, že banka predložila štátu ponuku na kúpu podielu v SPP buď pred alebo počas samotnej privatizácie. „Vo všeobecnosti existujú viaceré možnosti. Najjednoduchšou pre nás by bolo participovať v procese privatizácie, ktorá môže alebo nemusí byť oddialená. Ďalšou možnosťou by bolo odkúpenie podielu v SPP pred privatizáciou a snažiť sa rokovať so strategickým investorom, a v prípade nedosiahnutia dohody mať určitý druh predajnej opcie na akcie,“ povedal Auboeck. Auboeck ďalej uviedol, že treťou možnosťou, ktorá je však z legislatívnych dôvodov nepravdepodobná, by bolo poskytnutie úveru Fondu národného majetku, zaručeného akciami v SPP. Auboeck dodal, že ak EBOR prevezme podiel v SPP, pravdepodobne sa bude snažiť o svoj zvyčajný cieľ vystúpiť z tejto investície približne o päť rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS