ČLÁNOK
EBOR má záujem o akvizíciu podielu v SPP
4. februára 2001

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že má záujem o akvizíciu podielu v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) do výšky 150 mil. EUR, ktorého privatizáciu plánuje vláda do konca tohto roku. Tento krok by výrazne pomohol slovenskej vláde, ktorá je pod tlakom, aby urýchlila predaj podielu vo výške 49 % v SPP strategickému investorovi. Získala by tak veľmi potrebné finančné prostriedky na vyplatenie časti z celkovej sumy približne 30 mld. Sk vyplývajúcej zo splatnej emisie dlhopisov Fondu národného majetku (FNM).

Riaditeľ EBOR pre ČR a SR Alexander Auboeck povedal, že banka predložila štátu ponuku na kúpu podielu v SPP buď pred alebo počas samotnej privatizácie. „Vo všeobecnosti existujú viaceré možnosti. Najjednoduchšou pre nás by bolo participovať v procese privatizácie, ktorá môže alebo nemusí byť oddialená. Ďalšou možnosťou by bolo odkúpenie podielu v SPP pred privatizáciou a snažiť sa rokovať so strategickým investorom, a v prípade nedosiahnutia dohody mať určitý druh predajnej opcie na akcie,“ povedal Auboeck. Auboeck ďalej uviedol, že treťou možnosťou, ktorá je však z legislatívnych dôvodov nepravdepodobná, by bolo poskytnutie úveru Fondu národného majetku, zaručeného akciami v SPP.

„Bolo by to pravdepodobne až 150 mil. EUR. Podstatne menšia suma by nemala význam, pretože ide o veľký podnik, a nemalo by to žiaden vplyv, keby sme investovali povedzme 20 mil. EUR,“ povedal Auboeck a dodal, že ak EBOR prevezme podiel v SPP, pravdepodobne sa bude snažiť o svoj zvyčajný cieľ vystúpiť z tejto investície o približne päť rokov.

„Otázka predaja podielu v SPP sa v súčasnosti stáva pre FNM urgentnejšou, pričom sú už vybraní poradcovia pre predaj, takže veci teraz nadobúdajú rýchlejší spád. To znamená, že je najvhodnejší čas o niečom rokovať,“ povedal Auboeck. Ako však dodal, „na stole je ponuka, ktorá sa datuje už nejaký čas dozadu, avšak ešte nerokujeme“.

Na konci decembra vybrala slovenská vláda za poradcu pre predaj SPP spoločnosť Credit Suisse First Boston. Spoločnosť PriceWaterhouseCoopers odhaduje celkovú hodnotu SPP na 6-8 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS