ČLÁNOK
E.ON a Duke spoja sily v českom plynárenskom tendri
13. decembra 2001

Nemecká energetická skupina E.ON informovala, že sa spojila s americkou spoločnosťou Duke Energy v medzinárodnom tendri na predaj českej plynárenskej sústavy, ktorej hodnota sa odhaduje na 100 mld. CZK (2,7 mld. USD). Aliancia je výsledkom záujmu spoločnosti E.ON o americký trh. E.ON sa nachádza v procese akvizície britskej spoločnosti PowerGen, ktorá má podiel v americkej firme LG&Energy.

E.ON, ktorý do českej energetiky už zainvestoval približne 20 mld. CZK, oznámil inzerátom v českých novinách, že potenciálny úspech v tendri by priniesol do českého plynárenského odvetvia konkurenciu. Česká vláda predáva monopolného importéra plynu Transgas spolu s významnými podielmi v ôsmich regionálnych distribútoroch.

Ostatní záujemcovia o 97-percentný podiel v spoločnosti Transgas sú konzorcium nemeckej firmy Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej SNAM, česká firma Gas Invest, talianska Edison Gas a nemecká spoločnosť RWE Gas. Nemecký plynárenský koncern Ruhrgas v utorok zároveň informoval, že konzorcium, ktorého je členom, sa dohodlo na spolupráci s ruskou spoločnosťou Gazprom v tendri na predaj Transgasu.

Konečný termín pre predkladanie ponúk bol stanovený na 16. decembra a vláda v nasledujúcom dni zasadne s cieľom vybrať víťaza. E.ON taktiež vlastní podiel vo firme Ruhrgas, avšak táto spoločnosť v utorok oznámila, že obe nemecké firmy sú v rámci českého tendra konkurentmi. Obe sú považované za vážnych kandidátov na víťazstvo vďaka ich výraznej angažovanosti v strednej Európe.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS